BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000247

Święta Weronika

warianty tytułu: Chusta świętej Weroniki

odbitka graficzna

technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 14,5 x 8,6 cm
datowanie: 1801?-1900?
opis: Drzeworyt przedstawia świętą Weronikę ukazaną en face, która trzyma chustę z wizerunkiem twarzy Chrystusa. Odbitka ma formę prostokąta stojącego, otoczonego ramką zdobioną stylizowaną wicią roślinną i kolorowaniem czerwoną akwarelą. Święta ma na sobie płaszcz w kwiaty ułożone w girlandę i suknię w fałdy, na głowie welon. Wierzchnia część sukni, welon, oraz kwiaty kryje czerwona akwarela. Głowę otacza okrągły promienisty nimb. Św. Weronika stoi na ziemi, którą tworzy wąski pas z liniami markującymi perspektywę zbieżną, przed stopami widać dwie drobne trójlistne rośliny, z lewej strony wyrasta niewysoki krzew (w tym elemencie kompozycji zastosowano technikę białorytu). U dołu napis, oraz na jego przedłużeniu w prawym rogu inicjał autora klocka drzeworytniczego (wykonany w technice białorytu). Powtórzenie inicjału widzimy także pod lewą połą płaszcza.
motyw ikonograficzny: chusta świętej Weroniki , oblicze Chrystusa , święta Weronika , święta Weronika z weraikonem , weraikon
stan zachowania: zły
napisy i znaki: SP , (dwukrotnie w prawym dolnym narożniku) S.Veronika , (u dołu kompozycji)
numer inwentarza: I.20466 BJ
uwagi: Święta Weronika jest prawdopodobnie postacią legendarną. Jej kult pojawił się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Przedstawiana jest jako pobożna kobieta, która współczuła Chrystusowi prowadzonemu na Golgotę, wytarła Mu zakrwawioną twarz, a odbicie w cudowny sposób pozostało na białej chuście jako "prawdziwy obraz" (vera eikon) i świadectwo Męki. Zdarzenie to jest tematem szóstej stacji Drogi Krzyżowej, przedstawianej w rzeźbie, malarstwie i grafice sztuki Zachodu. Jest patronką fotografów, tkaczy, szwaczek i kupców.
fotografia: Duda, Tadeusz , 2011
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.02.29,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©