BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000071
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
datowanie odbitki graficznej: 1796-1805
opis: Kościuszko ukazany został jako huzar z szablą w prawej ręce, na galopującym koniu. Koń o maści jabłkowitej zwrócony jest w prawą stronę, na grzbiecie ma czerwony czaprak. Twarz Kościuszki ujęta en face ma kształt owalny, jej znakiem szczególnym jest cienki wąsik zakręcony do góry. Głowę okrywa wysoka czarna czapka zdobiona piórem i pomponem. Mundur składa się z czerwonej kamizelki, niebieskiej kurtki, niebieskich spodni i czarnych butów z cholewami. Kamizelkę i kurtkę zdobi ciemny szamerunek w zygzak na żółtym tle. Z tyłu konia sterczy ukośnie lanca z czerwono-popielatym proporcem. Na drugim planie kompozycji, oddanym płasko i fantazyjnie, ukazano podkolorowaną architekturę o baniastych wieżach oraz niebo wypełnione kilkoma kwiatami i gwiazdami w formie kręgów. Po prawej stronie stoi żołnierz na odwachu zwieńczonym wieżą zegarową. Zwraca uwagę napis majuskułą umieszczony w obramowaniu w lewym górnym narożniku: "KOSTUSKA", a pod nim drugi odręczny: "W Pospólstwie w Czechach Kościuszko Wsławiony". W prawym górnym narożniku widnieje nierozpoznany napis: "T. II N 37 83."
motyw ikonograficzny: architektura , karabin , kwiat , lanca , mundur , odwach , proporzec , szabla , Tadeusz Kościuszko , wieża , zegar , zwierzę (koń) , żołnierz
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: KOSTUSKA , (w prawym górnym narożniku) W Pospulstwie w Czechach Kościuszko Wsławiony , (w prawym górnym narożniku) T. II N 37 83. , (w lewym górnym narożniku)
numer inwentarza: I.10998 BJ
uwagi: Autor drzeworytu prawdopodobnie nie znał albo nie potrafił odwzorować podobieństwa twarzy Tadeusza Kościuszki. Wydaje się, że dla posiadaczy tego typu odbitek nie miało to większego znaczenia, ponieważ liczył się wizerunek bohaterskiego żołnierza i dowódcy powstańców. Według A. Jacher-Tyszkowej drzeworyt pochodzi z pogranicza Słowacji. Odbitka posłużyła Antoniemu Kolonce, artyście malarzowi, do wykonania kopii w technice akwareli, która znajduje się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (nr inw. 47584 MEK).
fotografia: Duda, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000074 malowidło Kościuszko
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2011.08.31,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©