BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000860
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 40,7 x 30,4 cm
miejsce pochodzenia: Polska
datowanie odbitki graficznej: 1801?-1850?
opis: Drzeworyt zachowany fragmentarycznie (duży ubytek, zwłaszcza w środkowej części grafiki), naklejony na tekturę. Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, obwiedziona ozdobną bordiurą . Centralnie ukazany kroczący polną drogą Anioł Stróż, bosy, odziany w cynobrową szatę , rozciętą z przodu do wysokości uda, oraz ugrową tunikę zdobioną ornamentem roślinnym i przepasaną cynobrową szarfą. Twarz anioła młodzieńcza, uśmiechnięta. Na głowie otoczonej nimbem jasne, proste włosy opadające na plecy. Prawą ręką Anioł Stróż wskazuje ku niebu. Lewą ręką (prawdopodobnie) trzyma dziecko, kroczące obok niego. Dziecko (duży ubytek w górnej część przedstawienia) odziane jest w bladoliliową sukienkę sięgającą poniżej kolan, bose. W lewym, górnym rogu, wśród obłoków fragment słońca, którego promienie padają na anioła. W lewej, dolnej części kompozycji kolczaste rośliny, niektóre przybierające formę szponów zwierzęcych. Tło kompozycji: z prawej, w głębi wzgórze. U dołu, na wydzielonym polu napis. Całość otoczona ozdobną bordiurą, zachowaną fragmentarycznie, na którą składa się stylizowany ornament roślinny, w narożach anioły, zaś w górnej części, na tle obłoku monogram Jezusa.
motyw ikonograficzny: anioł , Anioł Stróż , dziecko , monogram (IHS) , ornament roślinny , roślina , słońce
stan zachowania: zachowany fragmentarycznie
napisy i znaki: O BR AZSWIETEGOANIOŁASTROZA , (w dolnej części kompozycji) IHS , (w górnej części kompozycji, na bordiurze)
numer inwentarza: MNK III ryc. 5127
uwagi: Drzeworyt pochodził ze zbiorów znanej kolekcjonerki, Heleny Dąbczańskiej, która przekazała go do Muzeum Przemysłowego w Krakowie. Po jego rozwiązaniu obiekt trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie w 1962 roku.
fotografia: Świderski, Jacek , 2013
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2013.08.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©