BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000260
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 25,5 x 18 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1825
opis: Pośrodku kompozycji wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego na czarnym gładkim tle. Krzyż o zaznaczonych wzdłużnych słojach ma na pionowym ramieniu tabliczkę o esowatym kształcie z napisem INRI. Ukazano na nim Chrystusa o dekoracyjnie potraktowanym ciele, perizonium spiętym na obu biodrach. Ukrzyżowany ma głowę w koronie cierniowej lekko pochyloną i skierowaną w lewo, otoczoną okrągłą aureolą z pękami promieni. Nad poziomym ramieniem krzyża widnieją dwa wota w kształcie serc z inicjałami. Pod ramionami Chrystusa ukazano dwa inne wota w kształcie niemowląt w powijakach. U góry i po bokach krzyża podwieszono w trzech miejscach draperię z tkaniny w naprzemienne pasy z motywem zygzaków, gałązek i kwiatów z drobnych kropek u dołu. Dolny brzeg wizerunku wypełnia poziomy pas z inskrypcją. Całość otacza prostokątne obramowanie z podwójnej linii.
motyw ikonograficzny: aureola , Chrystus na krzyżu , korona cierniowa , kotara , krzyż , perizonium , powijak , promień , wotum (dziecko) , wotum (serce)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (na pionowym ramieniu krzyża) WYZEUNEK PANA IEZ US KOBYLANSKIEGO , (u dołu kompozycji) MARIA , (na wotum po prawej) IHS , (na wotum po lewej)
numer inwentarza: MDT 2649
uwagi: Odbitka z klocka znajdującego się w zbiorach Muzeum im. S. Fischera w Bochni, nr inw. MB-E/653. Pierwowzorem dla drzeworytu był obraz, który w 1682 roku Jan Wielopolski otrzymał od papieża Innocentego XI. Po powrocie do kraju umieścił go w kaplicy dworskiej w Kobylance. Z czasem wizerunek Ukrzyżowanego został przeniesiony do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i umieszczony w głównym ołtarzu. Cieszył się opinią cudownego i był źródłem wielu łask. Do Kobylanki pielgrzymowali nie tylko mieszkańcy południowej Polski, ale też ze Słowacji i Węgier.
fotografia: Bukowski, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000188 klocek drzeworytniczy dwustronny Chrystus Frasobliwy, Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.03.29,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©