BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000374

Chrystus Frasobliwy

warianty tytułu: Pan Jezus Jerozolimski Frasobliwy

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: 26,2 x 17,2 cm
miejsce pochodzenia: Zarzyce Wielkie miejsce pozyskania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1825 datowanie odbitki graficznej: 1825?-1900?
opis: Chrystus Frasobliwy siedzi na pniu, z prawą nogą wspartą na schematycznie przedstawionej owalnej czaszce. Jest zwrócony w lewą stronę i w trzech czwartych skierowany do widza. W lewej dłoni trzyma trzcinę, prawą dłonią podpiera przechyloną głowę. Ma krótką brodę i wąsy, włosy opadające na lewe ramię, założone za ucho, z kędziorami zakręconymi na końcach. Na czole i karku widnieją krople krwi. Głowę w koronie cierniowej splecionej z dwóch grubych witek, otacza kolista aureola z drobnymi promieniami wewnątrz obramowania. Chrystus ma ramionach spięty pod szyją płaszcz opadający do ziemi. Tkanina we wzór z liści i gwiazdek, ma podszewkę w poziome linie przedzielone drobnymi poziomymi kreskami na czarnym tle. Na lewym ramieniu widnieje okrągły kwiat (rozeta) z wieńcem promieni. Biodra Chrystusa okrywa pofałdowane perizonium. Strój odsłania nagą klatkę piersiową z dekoracyjnie potraktowanym kręgosłupem, kroplami krwi wypływającymi z rany w lewym boku. Pień i czaszka spoczywają na pofałdowanym terenie z drobnymi kępami trawy. W tle, po lewej, widnieje budowla sakralna o dachu pokrytym łuskowatą dachówką, z wieżą z hełmem zwieńczonym dużym krzyżem. Górne narożniki kompozycji wypełniają zaokrąglone obłoki, opadające po bokach w sposób przypominający podwieszone draperie. Po prawej wydobywa się z nich trójkątnie ścięty pęk drobnych promieni. U dołu znajduje się poziomy biały pas z inskrypcją oraz znajdującą się po prawej stronie na czarnym tle: datą i inicjałami PS. Drzeworyt został pokolorowany farbą wodną w kolorze cynobru o różnym nasyceniu. Najciemniejszy jest płaszcz Jezusa, fragment murawy z pniem, na którym siedzi, jaśniejsze - hełm wieży i część obłoków.
motyw ikonograficzny: aureola , Chrystus Frasobliwy , czaszka Adama , korona cierniowa , krew , krzyż , obłok , płaszcz , promień , trzcina , wieża
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: P.J.IERUZELEMSKY,FRASOWLI WY 1825 P.S. , (u dołu kompozycji)
numer inwentarza: 7825 MEK
uwagi: Drzeworyt został podarowany do zbioru w 1928 roku przez Koło Krajoznawcze VII Gimnazjum w Krakowie, pochodzi podobnie jak dwa inne: nr inw. 7791 MEK i 7792 MEK z kapliczki przydrożnej w Zarzycach Wielkich. Na odbitce brak śladów uszkodzeń klocka widocznych na późniejszych drzeworytach wykonanych z tej samej deski.
obiekty związane:
5000000188 klocek drzeworytniczy dwustronny Chrystus Frasobliwy, Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.10.25,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©