BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001259
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt poprzeczny
wymiary: 12,2 x 8,8 cm
miejsce powstania: Wola Libertowska miejsce pochodzenia: Wola Libertowska miejsce pozyskania: Wola Libertowska
datowanie odbitki drzeworytniczej: przed 1986?
opis: Odbitka przedstawia na białym tle pośrodku postać Dzieciątka Jezus w długiej czarnej szacie, stojącego na żłobku ze wzniesionymi rękami. Po żłobkiem wspartym na krzyżakach widnieje monogram wiązany twórcy drzeworytu "AT", zaś po bokach klęczą przedstawieni profilem, zwróceni w stronę Jezusa - św. Józef i Matka Boska. Wszystkie postacie mają głowy okolone aureolami. W górnych rogach drzeworytu wzlatują dwaj aniołowie, którzy przytrzymują aureolę Dzieciątka. Za postaciami św. Józefa i Maryi widnieją pojedyncze ulistnione łodyżki z niewielkimi wielopłatkowymi kwiatkami. Zarówno żłóbek, jak i osoby towarzyszące Jezusowi ukazano na zbliżonym do owalu czarnym kształcie, z którego wydobyto białe, fragmentarycznie widoczne sylwety leżących zwierząt. Po lewej - wołu o rozłożystych rogach, a po prawej osła.
motyw ikonograficzny: anioł , Dzieciątko Jezus , Matka Boska , sygnatura , święty Józef , zwierzę (osioł) , zwierzę (wół)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: AT , (w centrum, pod żłobkiem)
numer inwentarza: MŚK/E/1117
uwagi: W okresie stanu wojennego w 1982 roku Antoni Toborowicz ur. 1941 roku wystawiał swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Wykonał też klocki do druku pocztówek bożonarodzeniowych, które były między innymi rozprowadzane przez kościół. Część drzeworytów Toborowicza była sprzedawana jako cegiełki na podziemną działalność związkową. W 1987 r. odbitka została zakupiona do Muzeum Śląskiego w Katowicach.
fotografia: Mężyk, Jacek , 2014
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2014.12.31,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©