BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001381
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 7,5 x 5,5 cm
miejsce pochodzenia: Martin miejsce pozyskania: Martin
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1900 datowanie odbitki graficznej: 1904-1941 , 1904-1905- pozyskanie klocka z którego odciśnięto grafikę do zbiorów SMN; 1941 - data opracowania odbitki graficznej.
opis: Odbitka z klocka drzeworytniczego, dwustronnego, przedstawiająca Genowefę Brabancką, tradycyjnie czczoną jako świętą. Kobieta ukazana na tle groty, z rękami skrzyżowanymi na piersiach. Wokół głowy aureola. Przy niej z prawej nagie dziecko, dalej jeleń (?). W górnej części kompozycji obłoki.
motyw ikonograficzny: niemowlę , święta Genowefa , zwierzę (jeleń)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S. Genovefa.
numer inwentarza: F-E-12479
uwagi: Klocek z którego odciśnięto grafikę należy do zespołu, który trafił w latach 1904-1905 do zbiorów Słowackiego Muzeum Narodowego w Martinie od Emilii Justovej z Bańskiej Szczawnicy, za pośrednictwem księdza Andreja Kmeta - archeologa, etnografa, botanika,założyciela Słowackiego Towarzystwa Muzealnego oraz Słowackiego Towarzystwa Naukowego. Odbitka przygotowana została dla SMN w Martinie przez Kníhtlačiarský účastinárský spolok. Genowefa Brabancka wedle tradycji była żoną palatyna reńskiego, niesłusznie oskarżoną o wiarołomstwo i skazaną na śmierć przez wygnanie. Błąkająca się z nieletnim dzieckiem po lesie, została cudownie ocalona (dziecko miała karmić łania, gdy matce zabrakło mleka), a następnie oczyszczona z oskarżeń. W ikonografii przedstawiana jest z dzieckiem, łanią, która karmiła niemowlę, w grocie, w której miała mieszkać. Jej postać nigdy nie weszła do martyrologiów ani do kalendarza liturgicznego, mimo to tradycyjnie czczona była jako święta. Niekiedy błędnie utożsamiano ją ze św. Genowefą Paryską. Legendarnej opowieści o Genowefie Brabanckiej literacki kształt nadał w 1638 roku francuski jezuita R. Cerisiers.
obiekty związane:
5000001380 klocek drzeworytniczy dwustronny Święta Genowefa Barbancka, Trzy owce
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2017.09.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©