BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001389
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny tonowy
wymiary: 9,7 x 6 x 2 cm
miejsce powstania: Martin miejsce pozyskania: Martin
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1850 datowanie odbitki graficznej: 1904-1941 , 1904-1905- pozyskanie klocków do zbiorów Słowackiego Muzeum Narodowego; 1941 - opracowanie karty naukowej odbitki.
opis: Karta do gry - VII trefl (żołądź), odciśnięta z klocka drzeworytniczego jednostronnego. Kompozycja podzielona na 2 części podwójną linią. W górnej pole wypełniają gałązki z 3 żołędziami po każdej stronie i jednym na górze. Pośrodku gałązek kopiec, na którym stoi lis. W lewym, górnym rogu rzymska cyfra "VII". W dolnej części kompozycji tekst pisany szwabachą.
motyw ikonograficzny: karta do gry , zwierzę (lis) , żołądź
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: Neswary a mrzutosti, Poklosky a mnohé neplechy i wice, Chce t’a wkrátkosti potkati, hled’ sa tomu wihybati. , ( w dolnej części kompozycji)
numer inwentarza: F-E-12490
uwagi: Klocek z którego odciśnięto kartę - wraz z grupą innych - trafił do Słowackiego Muzeum Narodowego w Martinie w latach 1904-1905 od Emilii Juštovej za pośrednictwem księdza Andreja Kmeta - archeologa, etnografa, geologa i botanika, założyciela Słowackiego Towarzystwa Muzealnego oraz Słowackiego Towarzystwa Naukowego (słow. Slovenská učená spoločnosť) z siedzibą w Martinie, którego powstanie uważane jest za doniosłe dla kształtowania się słowackiej nauki.Karta odciśnieta została w Słowackim Muzeum Narodowym w Martinie. Najstarsze europejskie wzmianki o kartach do gry pochodzą z XIV wieku. Popularność zyskały jednak dopiero z końcem średniowiecza, wraz z rozwojem technik drukarskich oraz upowszechnieniem papieru. W XV wieku, obok luksusowych, ręcznie malowanych kart pojawiły się tańsze, drukowane z drewnianych matryc. Ich wyrób stał się tak popularny, że z czasem wyłoniła się grupa zawodowa kartowników, którzy mieli swoje organizacje cechowe. Na terenie Słowacji w XIX wieku znanych było kilka warsztatów, wykonujących karty do gry, m.in. w Koszycach, Bańskiej Szczawnicy. W tej ostatniej działał Vinko Obesco, autor klocka, z którego odciśnięto prezentowaną grafikę.
obiekty związane:
5000001388 klocek drzeworytniczy jednostronny Karta do gry: trefl VII
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2017.09.22,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©