BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000781
materiał (podłoża): papier czerpany
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie i malowanie
wymiary: 16 x 12,5 cm
datowanie odbitki graficznej: 1801-1850
opis: Drzeworyt przedstawia trzeci upadek Chrystusa pod krzyżem wraz z towarzyszącym mu żołnierzem. Wpółleżący Chrystus jedną ręką obejmuje krótsze ramię krzyża, drugą, wyprostowaną podpiera się o podłoże. Jest ubrany w długą, zieloną, przepasaną sznurem szatę odsłaniającą bose stopy. Fałdy tkaniny zaznaczono przy pomocy krzywych, lekko falistych i okrągłych linii wzbogaconych drobnym kreskowaniem. Chrystus jest ukazany z półdługimi włosami, w koronie cierniowej na głowie, spod której spływają mu na czoło krople krwi. Twarz jest okolona zarostem, wyraźnie zaznaczają się ciemne, duże oczy, proste brwi, nos i usta. Głowę otacza żółty nimb z cynobrową obwódką. Krzyż, którego dłuższe ramię jest oparte o plecy Chrystusa, posiada motyw dekoracyjny w kształcie wężykowatego szlaku imitującego słoje drewna. Cynobrowe podkolorowanie fragmentów krzyża (wzdłuż górnych części ramion) nadało mu formę przestrzenną. Nad upadającym Chrystusem góruje postać żołnierza, który w prawej ręce trzyma sznur, a w lewej, wzniesionej ku górze narzędzie chłosty. Żołnierz ma na sobie zielony pancerz, żółtą, sięgającą do pół uda tunikę, czerwony pas i hełm z pióropuszem na głowie. Po jego prawej stronie znajduje się budynek ze schematycznie zaznaczonym dachem, dwoma oknami i wykonaną techniką białorytu bramą z odznaczającymi się zawiasami i otworem na klucz. Tło stanowią poziome, krótkie kreski – czarne na białym tle. U dołu drzeworytu, w trzech rzędach, w pokolorowanym na żółty kolor prostokącie umieszczono inskrypcję. Całość otoczono cienką ramą – podwójną, w kolorze cynobru na wysokości przedstawienia upadającego Chrystusa, pojedynczą – wokół inskrypcji. Na uwagę zasługują ręcznie domalowane pąki kwiatowe tworzące dodatkowe obramowanie drzeworytu oraz zastosowanie bogatej kolorystyki przy użyciu barw: zielonej, żółtej ugrowej, cynobrowej, błękitnej, cielistej i beżowej.
motyw ikonograficzny: budynek , Chrystus , Chrystus upadający pod krzyżem , korona cierniowa , krew , krzyż , nimb , szata , żołnierz
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WIZEANEK PANA JEZUSA PO TRZECIE Z KRZYŻEM+ UP ADAIACEGO+ , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: 8825
uwagi: Drzeworyt pochodzi z kolekcji hrabiego Wiktora Baworowskiego (1826-1894). W zbiorach Lwowskiej Biblioteki Narodowej im. W. Stefanyka jest przyklejony na jednym kartonie (o wym. 79x56,1 cm) razem z dwoma innymi drzeworytami o numerach inwentarza 8826 i 8827. Sposób kolorowania i dobór barw, a szczególnie ręcznie domalowane, dodatkowe obramowanie przypomina drzeworyty pochodzące z kolekcji Potockich w Krzeszowicach i Krakowie i znajdujące się od 1949 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
fotografia: Merduch, Jurij , 2013
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2013.08.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©