BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000409

Święty Antoni Padewski z Radecznicy

warianty tytułu: Święty Antoni z Dzieciątkiem, Święty Antoni Padewski z Dzieciątkiem Jezus, Święty Antoni z Radecznicy

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 31 x 18 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Drzewce
datowanie klocka drzeworytniczego: 1838 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Odbitka wykonana z dwustronnego klocka drzeworytniczego z Warsztatu Kostryckich z Płazowa. Święty Antoni ukazany w arkadowym obramowaniu, z Dzieciątkiem Jezus na prawej ręce i lilią w lewej dłoni. Przedstawiony w stroju zakonnym, przewiązanym sznurem oraz pokrytym ornamentem kwiatowym. Dzieciątko Jezus z jabłkiem królewskim w prawej dłoni. Lewa ręka uniesiona w geście błogosławieństwa. W tle, z prawej kościół, z lewej drzewo. Na arkadzie liczne wota m.in. w kształcie serc, krzyży i plakiet. Nad nią , w narożach ornament kwiatowy, czteropłatkowy. U dołu nieukończony napis majuskułą. Część pola obok napisu nie wycięta. Poniżej ornament roślinny w układzie pasowym.
motyw ikonograficzny: arkada , aureola , drzewo , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , kościół , księga , kwiat , kwiat (lilia) , strój zakonny , sznur , święty Antoni Padewski , tonsura , wotum
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: CUDOWNY OBRAZ S ZIAWIONY NAGUZE RAD ROKUP.1662 , (w dolnej części kompozycji)
numer inwentarza: MMP/E/5831
uwagi: Pierwowzorem dla drzeworytu był cudowny obraz św. Antoniego w kościele oo. Bernardynów w Radecznicy, która była ważnym ośrodkiem kultu tego Świętego w Polsce do momentu kasaty klasztoru w 2 połowie XIX w. Historia objawienia w Radecznicy przywołuje datę 8 maja 1644 roku. W tym dniu miejscowy tkacz Szymon dostąpił łaski rozmowy ze świętym Antonim, który wyraził życzenie, by na Łysej Górze wybudowana została świątynia. Kult świętego w tamtejszym sanktuarium nadal propagują OO. Bernardyni, którzy powrócili tu w 1916 r. W 1995 r. pożar strawił otaczany kultem obraz. Obecnie w świątyni znajduje się jego kopia wykonana w Krakowie przez Jerzego Kumalę. Św. Antoniego powszechnie czczono między innymi jako patrona ubogich, małżeństw, położnic, do Niego zwracano się w przypadku choroby bydła, lub zagubienia jakichś przedmiotów.
fotografia: Piaskowski, Grzegorz , 2012
obiekty związane:
5000000322 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Mazowieckim w Płocku
5000000109 klocek drzeworytniczy dwustronny Chrystus Tronujący, Święty Antoni Padewski z Radecznicy
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.11.09,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©