BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000875
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: ok. 31 x 6,4 cm
datowanie odbitki drzeworytniczej: 1801-1850
opis: Na podłużnych papierowym pasie zachowanym fragmentarycznie ukazany w górnej części Chrystus, który klęczy na krzyżu, pod nim ciągnie się obszerny napis, będący modlitwą o błogosławieństwo dla mieszkańców domu. Jezus składa ręce w geście modlitewnym, zwrócony jest prawym profilem, twarz kieruje w stronę widza. Na głowie korona cierniowa, ciało obnażone z szat, na biodrach przepaska. Głowę otacza owalna aureola. Obok Jezusa znajdują się insygnia Męki: drabina, włócznia z gąbką, kogut, kielich i obcęgi. W górze po lewej widnieje okno z kratą. Postać Jezusa otacza pogrubiona ramka, sylwetka i inne elementy miniaturowej kompozycji wykonane skrótowo, bez dbałości o czytelność szczegółów, przez co drzeworyt nabiera prymitywnego wyrazu. Niektóre fragmenty kształtowane przy pomocy białorytu (korona cierniowa na tle aureoli, kogut). Tekst modlitwy jest mieszaniną zniekształconych wyrazów po polsku i łacinie.
motyw ikonograficzny: aureola , insygnia Męki Pańskiej , insygnia Męki Pańskiej (drabina) , insygnia Męki Pańskiej (kielich) , insygnia Męki Pańskiej (kogut) , insygnia Męki Pańskiej (obcęgi) , insygnia Męki Pańskiej (włócznia z gąbką) , Jezus Chrystus , korona cierniowa , krzyż , Pasja Chrystusa
stan zachowania: zachowany fragmentarycznie
napisy i znaki: WEDłUGIN/ ICECRVCE/ MDOMINIFVGIT/ EPATRES AD/ VERSAVICIT/ LEODETRIBV/ MIVDARADI/ XDAVI TAL/ ELVIACOTN/ RAPFSTE XX/ ORBOSICNI/ TRVAORND/ INF SFVLM/ NA V ENEIC/ ASDEFENS/ IOADV/ VDRACCh/ RISTE IEZ/ VUBł OGO/ SŁAWIC/ TENDOM/ IWSZIST/ KIE LUDZI , (pionowy pas pod wizerunkiem)
numer inwentarza: I.g. 28394
uwagi: Podobny drzeworyt znajduje się w zbiorach Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie (nr inw. MNK XV R.3757). Analiza porównawcza obu grafik wskazuje, że wizerunek Chrystusa z narzędziami Męki i tekst stanowią kompozycję z dwóch odrębnych klocków drzeworytniczych.
fotografia: Solnica, Andrzej , 2013
obiekty związane:
5000000850 odbitka graficzna Chrystus z narzędziami Męki
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2013.09.20,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©