BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000750
materiał (podłoża): papier czerpany
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie i malowanie
wymiary: 22 x 13,5 cm
miejsce powstania: Polska południowo-wschodnia
odbitki graficznej: 1801-1850
opis: Drzeworyt przedstawia Matkę Boską w pozycji stojącej, z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu, berłem królewskim w prawej ręce i postumentem pod stopami. Matka Boska jest ukazana z długimi, opadającymi na ramiona włosami, na głowie ma koronę wokół której widoczny jest kolisty, czerwony nimb. Spod korony wypływa na boki dwuczęściowy, biały welon z umieszczonymi na nim stylizowanymi kwiatami – każdy z kwiatów jest czteropłatkowy, ma czerwoną łodyżkę i środek oraz dwa zielone listki. Matka Boska jest ubrana w sięgającą kostek, czerwoną sukienkę oraz przewiązaną w pasie tunikę o prostym kroju i długich, szerokich rękawach. Uwagę zwraca zróżnicowany, ale przejrzysty ornament dzielący strój na odrębne pola zdobnicze. Górna część tuniki posiada ornament kolisty, przypominający potrójny rząd klejnotów. Część środkową wyróżniają pionowe, równolegle do siebie ułożone wąskie pasy, na których wycięto kreseczki o różnej długości. Dół tuniki jest zakończony szerokim pasem zdobionym poziomo biegnącym, wykonanym techniką białorytu szlakiem ze stylizowanych listków i drobnych kropek i ręcznie domalowanych czerwonych kółeczek. Kontury rękawów są podkreślone ręcznym malowaniem. Dzieciątko Jezus wznosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa. Ma na sobie długą sukienkę, której poszczególne fałdy posiadają nieskomplikowany ornament w postaci kreseczek i kropek. Zwieńczona koroną głowa Dzieciątka Jezus jest otoczona promienistym nimbem dodatkowo ozdobionym czerwonymi punkcikami. Spod korony spływają mu na ramiona długie, pofalowane włosy. Obie postacie posiadają wyraźne zaznaczone rysy twarzy. Cała kompozycja pozostaje na złożonym z drobnej, czarnej kosteczki tle. Jego część znajdująca się ponad welonem Matki Boskiej została pokolorowana na niebiesko. Postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus została zamknięta w prostokątnej ramie, którą po zewnętrznej stronie, w czterech rogach ozdobiono dekoracyjnymi, ręcznie malowanymi, stylizowanymi pąkami kwiatów z szerokimi liśćmi, a po środku półkolistymi i ząbkowanymi szlaczkami. Drzeworyt zwraca uwagę starannym rozplanowaniem poszczególnych elementów kompozycji i przejrzystością obrazu oraz zastosowaniem techniki ręcznego malowania i kolorowania przy użyciu barw: błękitnej, cynobru, zielonej, żółtej ugrowej, beżowej, cielistej.
motyw ikonograficzny: berło , Dzieciątko Jezus , korona , kwiat , Matka Boska , nimb , ornament , postument , suknia , welon
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 8822
uwagi: Drzeworyt pochodzi z kolekcji hrabiego Wiktora Baworowskiego (1826-1894). W zbiorach Lwowskiej Biblioteki Narodowej im. W. Stefanyka jest przyklejony na jednym kartonie (o wym. 79x56,1 cm) razem z dwoma innymi drzeworytami o numerach inwentarza 8823 i 8824. Sposób kolorowania i dobór barw, a szczególnie ręcznie domalowane, dodatkowe obramowanie przypomina drzeworyty pochodzące z kolekcji Potockich w Krzeszowicach i Krakowie znajdujące się od 1949 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
fotografia: Merduch, Jurij , 2013
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2013.08.12,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©