BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001037
<
MZŁ-SZR-1419_1.jpg
https://drzeworyty.etnomuzeum.eu/midas/pictures/maxi/Etnografia/MZŁ-SZR-1419_1.jpg
>
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 27 x 21,5 cm
miejsce pozyskania: Ujkowice
datowanie odbitki graficznej: 1801-1850
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Centralnie ukazany w całej postaci św. Mikołaj przedstawiony statycznie, o przerysowanych proporcjach ciała. Odziany w w szaty biskupie: sakkos zdobiony ornamentem roślinnym (białoryt), omoforion z krzyżami. Na szyi pektorał. Głowa zwieńczona mitrą z krzyżem. Prawą rękę Święty unosi w geście błogosławieństwa. W lewej trzyma zamknięty Ewangeliarz z monogramem IHS oraz pastorał. Wokół głowy owalny nimb, lekko obniżony. Twarz świętego Mikołaja okolona krótkim zarostem, wyrazista, z zaznaczonymi szczegółami anatomicznymi. Po obu stronach kompozycji, na wysokości ramion Świętego napis cyrylicą. W tle oraz na nimbie drobne rozety. Kompozycję zamyka z 3 stron arkada złożona z pary kolumn na cokołach, zamkniętych łukiem podwójnie nadwieszonym. Arkada zdobiona jest ornamentem roślinnym.
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: Ϲ. Ѡ(Т)ЦЬ МИКЬ (Św. Ojciec Mikołaj) , (w tle kompozycji) IHS , (na księdze)
numer inwentarza: MZŁ-SZR-1419
uwagi: Drzeworyt trafił do Muzeum-Zamku w Łańcucie w 1964 roku z greckokatolickiej cerkwi p.w. Przemienienia Pańskiego w Ujkowicach. Podobny drzeworyt kolorowany znajdował się w zbiorach Ambrożego Grabowskiego (później Karola Estreichera), zakupiony do kolekcji przed 1850 r. w okolicach Jasła (zob. E. Fryś, A. Iracka, M. Pokropek, Sztuka ludowa w Polsce, Warszawa 1988, il. 400). Autorzy opracowania podają, że drzeworyt pochodzi z warsztatu Kostryckich w Płazowie, błędnie wiążąc odbitkę z jednym z 3 klocków z tego warsztatu, zachowanych w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Drzeworyt ten wykazuje daleko idące podobieństwo z grafiką odnalezioną w cerkwi w Ujkowicach, choć pierwsza kompozycja jest znacznie uproszczona. Może to sugerować, że jedna z odbitek, wykonana z tego klocka, co grafika z Ujkowic mogła posłużyć jako wzornik dla uproszczonej grafiki. Za taką hipotezą przemawia również to, że jest ona ukazana w lustrzanym odbiciu w stosunku do oryginału. Drzeworyt przedstawia świętego Mikołaja - urodzonego około 280 roku w Azji Mniejszej biskupa Mirr Licyjskich,(święta: 6 grudnia, 9 maja). Święty czczony jest w kościele katolickim oraz prawosławnym, gdzie tytułowany jest Mikołajem Cudotwórcą.Ikonografia św. Mikołaja, kształtująca się na początku drugiego tysiąclecia, przedstawia go najczęściej jako starca w szatach biskupich, błogosławiącego, z zamkniętą lub otwartą Ewangelią. Na wielu przedstawieniach ukazywane są także cudowne wydarzenia dokonane za jego wstawiennictwem. Czczony jest między innymi jako patron marynarzy, uczonych, studentów, pielgrzymów, dzieci i panien na wydaniu, pasterzy i bydła, które chronić miał przed wilkami.
źródło: Giemza Jarosław, Karta Inwentarzowa obiektu MZŁ-SZR-1419 fotografia: Pracownia Fotografii Cyfrowej Muzeum - Zamek w Łańcucie , 2014
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2014.06.16,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©