BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000876
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 69,4 x 27 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: od 1847?-1912ante? datowanie odbitki: 1921
opis: Drzeworyt kolorowany akwarelą, złożony z dwóch sklejonych arkuszy papieru. Górna odbitka przedstawia na czarnym tle wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej ukazany konwencjonalnie. Maria ujęta w półpostaci, lekko zwrócona na lewo, ze skrzyżowanymi rękami na piersiach. Odziana w żółtą suknię w kratę i niebieski maforion. Głowa Matki Boskiej Ostrobramskiej przechylona na lewo, otoczona okrągłym nimbem z gwiazdkami z którego wybiegają długie promienie. Przedstawienie otoczone jest w górnej części i z lewej podwójną obwódką, w którą wpisano tekst. Nad przedstawieniem Matki Boskiej Ostrobramskiej ozdobne zwieńczenie w postaci dwóch aniołów trzymających ujęty w ramy monogram maryjny. Z lewej wić roślinna z wielobarwnymi kwiatami o różnej formie oraz zielonymi listkami. Dolna grafika złożona jest z 4 pól, największe z lewej przedstawia trzy zwrócone na lewo postaci klęczące na posadzce i modlące się, nad nimi anioł podtrzymujący fragment girlandy kwiatowej. W prawej górnej części grafiki niewielkich rozmiarów przedstawienie okazujące postać leżącą w łóżku, przy której klęczy modląca się postać. Poniżej wizerunek rycerza na koniu (Pogoń?). Dolne pole w kształcie prostokąta leżącego ukazuje fragment miasta, którego liczne wieże oraz domy stoją w płomieniach. U dołu napis. Niektóre litery w lustrzanym odbiciu.
motyw ikonograficzny: anioł , Matka Boska , monogram (MARIA) , scena rodzajowa
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: POD TWOIE OBRONE UCIEKAMJ SIE SWIETA MATKO MILOSIERDZIA RAZU NAYSWIETSZEJPANAMARII OJOWANE J NA OJCOWKARMELITOW BOSSIH MARIA OTA
numer inwentarza: PME dep. 2557
uwagi: Kieszkowski datuje klocek (klocki?) z którego odciśnięto drzeworyt na lata 1832-1835. Według P. Galaune klocek pochodzi z warsztatu Aleksandrasa Vinkusa. Niewykluczone, że jego autorem może być sam Aleksandras Vinkus (1832-1912). W warsztacie wykonane były dwa zestawy niemal identycznych matryc. Opisywany drzeworyt pochodzi najprawdopodobniej z późniejszego zestawu klocków. To jedynie fragment drzeworytu, który w oryginalnej formie złożony był prawdopodobnie z 5 lub 6 sklejonych ze sobą odbitek, składających się na wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, ukazanej na tle scen adoracji, obrazów wotywnych oraz sceny przedstawiającej pożar Wilna i Ostrej Bramy w 1715 roku. Dwa kompletne drzeworyty publikuje P. Galaune (zob. literatura). Podaje też, że drzeworyty odbite były z 5 klocków, ręcznie kolorowane farbą żółtą, granatową czerwoną, oraz zieloną. Łazarski prawdopodobnie dotarł do dwóch klocków, które pozwoliły mu odbić tylko prawą część przedstawienia. Ten fragment pozbawiony jest jednak wąskiego pasa w prawej górnej części z wotywnymi przedstawieniami.
fotografia: Koprowski, Edward , 2013
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2021.11.10,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©