BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000006

Chrystus przy kolumnie

warianty tytułu: Chrystus u słupa, Chrystus Biczowany

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: 12 x 8,3 cm
miejsce pochodzenia: powiat lubaczowski
datowanie odbitki graficznej: 1801-1900
opis: Drzeworyt przedstawia Chrystusa ubiczowanego, stojącego po środku kompozycji, przy kolumnie. Zwrócony w lewo, ma na biodrach pofałdowane perizonium związane na lewym boku. Jego tors jest nagi, ręce zgięte w łokciach przywiązane do kolumny w kształcie tralki na niskim postumencie. Ciało jest zbroczone kroplami krwi szczególnie wyraźnymi na nogach. Głowę Chrystusa otacza podwójna aureola okolona promieniami. Chrystus stoi na posadzce z czworokątnych płyt, a jego postać na niejednolitym czarnym tle została wpisana w arkadę. Dwie boczne kolumny spiralnie owinięte ukośnymi wstęgami są podporą łuku o zworniku w kształcie odwróconego kwiatu tulipana. W narożnikach widnieją ośmiopłatkowe rozety.U dołu, wzdłuż krawędzi na wyodrębnionym pasku znajduje się inskrypcja. Arkada, posadzka i napis zostały podmalowane na kolor jasnougrowy. Brzegi i szczegóły arkady są podkreślone kolorem cynobrowym, obecnie spłowiałym. Obramowanie niegdyś zielone, z akcentami złotymi.
motyw ikonograficzny: arkada , aureola , Chrystus przy kolumnie , insygnia Męki Pańskiej (kolumna) , insygnia Męki Pańskiej (sznur) , krew (kropla) , Pasja Chrystusa , perizonium , posadzka , rozeta
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: PANAIEZUS [?]KALO , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: 60286 MEK
uwagi: Odbitka odnaleziona w okolicach Płazowa i zakupiona od konserwatora wojewódzkiego Ingi Sapety do zbiorów w 1982 roku. Po odnalezieniu w terenie oprawiona w drewniane ramy, dwustronnie zaszklone.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.05.31,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©