BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000013

Tajemnica V Różańca: znalezienie Pana Jezusa w świątyni

warianty tytułu: Tajemnica Różańca świętego, Znalezienie Pana Jezusa w świątyni

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 37 x 28 cm
miejsce pozyskania: Kraków
datowanie odbitki graficznej: 1751?-1800?
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, w który wpisano owal. Przedstawia siedzącego na fotelu Pana Jezusa w wieku chłopięcym. Przed nim na pulpicie leży książka. Prawą wzniesioną ręką Jezus gestykuluje, tłumacząc nauki siedzącym przed nim uczonym. Ubrani są w renesansowe stroje o obszernych kołnierzach, czarne nakrycia głowy. Widoczny z tyłu po lewej stronie mężczyzna ma obszerny, opadający na plecy kołnierz z chwastem przy kapturze. Trzech z mężczyzn ma brodę i wąsy. Powyżej nich jest widoczna Matka Boska ze złożonymi do modlitwy rękami i za nią św. Józef. W głębi umieszczono okno przez które otwiera się pejzaż z prostą architekturą. Po lewej stronie okna podwieszona zasłona. Tło wypełniają schematyczne poziome kreski. U dołu na białym polu znajduje się inskrypcja. Wokół owalu rozmieszczono symetrycznie stylizowane kwiaty róż na ulistnionej wici wśród podwójnych sznurów różańca.
motyw ikonograficzny: Dwunastoletni Jezus nauczający w świątyni , księga , kwiat (róża) , Matka Boska , różaniec , świątynia , święty Józef , uczony
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: TAJEMNICA V: Znalezienia miedzy doktorami P. J. Weselsie bosznalazłaSyneczkawkościele Juz zapomni zes miała stądfrasunku wiele Spraw żebyśmy ználzazsySynaczka swoiego Znimesie zawsze cieszyli do Skonu naszego. Pacierz ieden dziesięć Zdro: Mariy , (w dolnej części odbitki)
numer inwentarza: 35941 MEK
uwagi: Wizerunek pochodzi z serii drzeworytów, poświęconych 15 tajemnicom różańcowym. Jest piątym z kolei, należącym do I części różańca. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się odbitka przedstawiająca Tajemnicę VI , nr inw. 12927.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2011.07.11,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©