BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000064
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 31,5 x 21,5 cm
miejsce pozyskania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1831 datowanie odbitki graficznej: przed 1948
opis: Po lewej stronie Bóg Ojciec z berłem w prawej dłoni, lewą dłonią wzniesioną w geście błogosławieństwa. Jego głowę otacza trójkątna aureola. Na pasiastej szacie ma zarzucony płaszcz w roślinny ornament. Po prawej stronie, został ukazany profilem Chrystus z głową otoczoną okrągłą aureolą z promieniami. W lewej wzniesionej ręce trzyma krzyż, prawą ma złożoną na piersi. Jego ramiona okrywa czarny płaszcz w gwiazdy. Obie postaci opierają stopy na półkuli zwieńczonej krzyżykiem. Nad ich głowami wzlatuje Gołębica otoczona pękami promieni. Po bokach kłębią się chmury. U dołu na poziomym pasku widnieje napis z datą (litera "S" w odbiciu lustrzanym), poniżej ukazano trzy spłaszczone chmury. Kompozycja została ujęta w ramki ozdobione linią falistą z drobnymi listkami.
motyw ikonograficzny: aureola , berło , Bóg Ojciec , Chrystus , gest błogosławieństwa , Gołębica Ducha Świętego , krzyż , kula ziemska , obłok , promień , Trójca Święta
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S.TRINITAS.W.R.1831 , (u dołu kompozycji)
numer inwentarza: 16174 MEK
uwagi: Odbitka pozyskana po wystawie Polskiej Sztuki Ludowej w Krakowie w 1948 roku. Klocek znajduje się w zbiorach Muzeum w Rzeszowie, nr inw. 4210 a-b MRE (poprzedni numer M.M.R.341).
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000008 klocek drzeworytniczy dwustronny Trójca Święta, Ecce Homo
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.08.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©