BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000216
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 31,5 x 39,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1901-1950?
opis: Kompozycja dwustrefowa. Ukazuje starotestamentowe sceny z Księgi Rodzaju. W strefie górnej oddzielonej od dolnej paskiem z inskrypcją w odbiciu lustrzanym, od lewej Bóg Ojciec (fragment sceny stworzenia Ewy); drzewo liściaste; Bóg Ojciec ukazujący nagim pierwszym Pierwszym Rodzicom owoce na rajskim drzewie, przy pniu na murawie ptak; Adam i Ewa w opaskach z liści stojący po bokach rajskiej jabłoni, po której pniu wije się wąż symbolizujący szatana z jabłkiem w paszczy, za Adamem leżący wół, za Ewa lew. Pod paskiem inskrypcji druga strefa: Adam kopiący rolę łopatą; drzewo liściaste; Kain zabijający Abla; kolumna na cokole; arka, Noe i zwierzęta wędrujące do arki; drzewo z dwoma sylwetkami ludzi chroniących się przed potopem.
motyw ikonograficzny: Abel , Adam , arka Noego , Bóg Ojciec , diabeł , drzewo (jabłoń) , Ewa , Kain , łopata , Noe (patriarcha) , owoc (jabłko) , ptak , zwierzę (lew) , zwierzę (wąż) , zwierzę (wół)
napisy i znaki: ZAPIERWEYADAMA WEZBOKUIEGOPROWADZI ICHDORAYUODDAŁ , (w środku kompozycji)
numer inwentarza: MDT 2565
uwagi: Odbitka z dwustronnego klocka znajdującego się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, nr inw. 7801/MEK. Drzeworyt jest prawdopodobnie fragmentem większej kompozycji odbijanej niegdyś z dwóch klocków. Część nie zachowana przedstawiała prawdopodobnie stworzenie Adama i Ewy, ich pracę po wypędzeniu z raju.
fotografia: Bukowski, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000217 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska Turska, Sceny z Księgi Rodzaju
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.11.23,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©