BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000563
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 35,5 x 26,7 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki: 1921
opis: Odbitka z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ukazuje ludowe odwzorowanie cudownego obrazu Madonny z Różanegostoku. Na drzeworycie w kształcie prostokąta stojącego, przedstawiono Madonnę, która trzyma na prawej ręce małego Zbawiciela, a lewą na Niego wskazuje (lustrzane odbicie tzw. Hodegetrii). Po bokach kompozycję flankują kolumny, w górze dopełniają obłoki. Centralne pole wypełnia owalny feretron na trapezowatej podstawie, ozdobiony wstęgami i wzlatującymi puttami, na szczycie widnieje korona zamknięta. W owalu ukazano wizerunek Matki Boskiej Różanostockiej. Maria ma na sobie płaszcz modelowany kreskami w jodełkę, o brzegach zdobionych lamówką. Na głowie ma koronę. Jezus trzyma w prawej ręce księgę, lewą błogosławi, na głowie ma koronę. Głowy obu postaci otaczają aureole. Na podstawie feretronu umieszczono monogram maryjny. Dołem poprowadzono inskrypcję.
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , feretron , kolumna , korona , księga , Matka Boska , Matka Boska z Różanegostoku , putto
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: ATRONKOR:OZANO:AES:POYASI , (u dołu) MARYA , (na podstawie feretronu)
numer inwentarza: Gr 3641/10
uwagi: Kieszkowski datuje klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę na drugą połowę XVIII wieku, a nieznanego autora klocka określa mianem "Mistrz Stygmatyzacji św. Franciszka" (rzekomego autora innych drzeworytów z Teki Łazarskiego, 1921). Słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Różanegostoku, pierwowzór drzeworytu, namalowany został w 1652 roku przez malarza w Grodnie Jana Szrettera, i z początku należał do rodziny Tyszkiewiczów. Wkrótce trafił do kaplicy w Różanymstoku jako cudowny, a po latach znalazł się w nowej świątyni. W XVIII wieku szerzeniem kultu Matki Boskiej Różnostockiej zajmowali się ojcowie dominikanie. Po rozbiorach i kasacie zakonu dominikanów sanktuarium przeszło w ręce prawosławnych. Obraz w sierpniu 1915 roku, w obliczu zagrożenia działaniami wojennymi, został wywieziony w głąb Rosji i już nie powrócił do Polski (prawdopodobnie trafił do klasztoru w Połocku). W Różanymstoku umieszczono w 1929 roku kopię wizerunku Matki Boskiej Różanostockiej, namalowaną w firmie Włodzimierza Tura w Warszawie. Obraz ten został ukoronowany papieskimi koronami w 1981 roku.
fotografia: Dąbrowska, Krystyna , 2012
obiekty związane:
5000000552 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.12.27,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©