BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000898
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 36,5 x 29,3 cm
miejsce pozyskania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki drzeworytniczej: przed 1947.12.20
opis: Chrystus z apostołami w Wieczerniku. Chrystus zasiada pośrodku za prostokątnym stołem, po prawej siedzi św. Jan Ewangelista, po lewej św. Piotr. Pozostali uczniowie zajmują kolejne miejsca, poza bokiem stołu na pierwszym planie. Wyróżnia się postać Judasza w prawym dolnym rogu, trzymającego w lewej ręce sakiewkę. Chrystus prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma okrągły czarny bochenek. Czterej apostołowie trzymają takie same chleby, zaś pozostałe cztery leżą na stole nakrytym długim obrusem w drobne listki. Na stole pośrodku stoi kielich, a po bokach dwa półmiski (po prawej z ryba), leży sześć par sztućców (widelców i noży). Scena ma miejsce we wnętrzu, na tle ściany podzielonej trzema łukami. W środkowym na czarnym tle ukazano żyrandol z dwoma zapalonymi świecami. Po bokach znajdują się po dwa łukowato zwieńczone okna. Ściany ozdabiają czarne punkty. U góry widnieją dwie rozety i dwie kiście winogron. Stół stoi na posadzce z czworokątnych płytek: czarnych i w drobne paski. Wzdłuż dołu widnieje niedokończona czarna inskrypcja na białym pasie.
motyw ikonograficzny: apostoł , Chrystus , gest błogosławieństwa , Judasz , kielich , nóż , obrus , okno , Ostatnia Wieczerza , owoc (winogrono) , ryba , sakiewka , stół , świeca , święty Jan Ewangelista , święty Piotr , widelec , żyrandol
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WIECZERZAPANSKA PRZYSTOLEZAPOSTOŁAMI R P 183 , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: MCz.IV.49:47
uwagi: Odbitka wykonana prawdopodobnie z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Odbitka została zakupiona do zbiorów Muzeum w Częstochowie 20.12.1947 od Tadeusza Seweryna w latach 1937-1965 dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
fotografia: Miry, Agnieszka , 2013
obiekty związane:
5000000015 klocek drzeworytniczy dwustronny Ostatnia Wieczerza, Święty Jerzy
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.22,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©