BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000900

Święta Katarzyna i święta Barbara

warianty tytułu: Święte Męczennice Katarzyna Aleksandryjska i Barbara

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 39,5 x 32 cm
miejsce pozyskania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki drzeworytniczej: przed 1947.12.20
opis: Kompozycja dwudzielna. Na prostokątnych polach wizerunki stojących na murawie świętych męczennic ukazanych z konwencjonalnymi atrybutami. Po lewej święta Katarzyna Aleksandryjska z głową lekko zwróconą w prawą stronę. Lewą rękę trzyma na piersi, w prawej, na wysokości biodra przytrzymuje palmę męczeńską i obnażony miecz. Na rozpuszczonych włosach opadających na ramiona ma koronę. Głowę z koroną otacza kolista aureola. Święta jest ubrana w długą suknię z tuniką do kolan, przepasaną w talii, zdobioną lamowaniem u dołu i przy dekolcie. Przez prawe ramię ma przewieszony czarny płaszcz w drobne gwiazdy, który przytrzymuje na piersi i na wysokości biodra wraz z rękojeścią miecza. Pomiędzy płaszczem i szatą po lewej stronie u dołu widnieje fragment koła, które jest jednym z atrybutów świętej. Po prawej ukazano postać św. Barbary o twarzy zwróconej w lewą stronę. Święta podobnie jak jej towarzyszka ma rozpuszczone włosy, a na nich niewielką koronę. Jej głowę otacza kolista aureola. W prawej ręce, na wysokości pasa trzyma kielich z prostokątną hostią z małym krzyżem, w lewej ręce wsparty na murawie miecz. Święta jest odziana w suknię przewiązaną w pasie, z tkaniny z naprzemiennie zakomponowanych pionowych pasów czarnych i w drobne prążki. Rękawy sukni są gładkie długie, a półokrągły dekolt obszyty prążkowaną lamówką. Z lewego ramienia spływa biały płaszcz, łukiem układający się na biodrach. Górną część drzeworytu zdobi pośrodku czarne półkole, rozjaśnione trzema lancetowatymi liśćmi i czarne ozdobniki w kształcie 1/4 koła z trzema liśćmi zebranymi w rogach. Całość obwiedziono cienką czarną linią. Podobna pionowa linia oddziela postacie.
motyw ikonograficzny: aureola , hostia , kielich mszalny , koło , korona , męczennica , miecz , palma męczeństwa , święta Barbara , święta Katarzyna Aleksandryjska
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: MCz.IV.52:47
uwagi: Barbara i Katarzyna, święte dziewice i męczennice są czczone zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym. Uważane są powszechnie za opiekunki wielu stanów i zawodów. Kościół katolicki zaliczył je do czternastu świętych wspomożycieli, których wstawiennictwo u Boga jest wyjątkowo skuteczne, szczególnie w wypadku chorób. Odbitka wykonana z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Zakupiona do zbiorów Muzeum w Częstochowie 20.12.1947 od Tadeusza Seweryna w latach 1937-1965 dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
fotografia: Grzyb, Mariusz , 2013
obiekty związane:
5000000106 klocek drzeworytniczy dwustronny Kołtryna, Święta Katarzyna i święta Barbara
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.22,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©