BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001128
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt poprzeczny
wymiary: 25 x 14 x 5 cm
miejsce powstania: Wola Libertowska miejsce pochodzenia: Wola Libertowska miejsce pozyskania: Wola Libertowska
datowanie klocka drzeworytniczego: 1972? datowanie odbitki drzeworytniczej: 1980-1989?
opis: Klocek dwustronny zbliżony kształtem do wydłużonego czworoboku stojącego z wizerunkami odwróconymi w stosunku do siebie o 180 stopni. Na awersie na czarnym tle wykonane białorytem przedstawienie adoracji Chrystusa na krzyżu. Postacie i detale uproszczone, wykonane skrótowo. Pośrodku Chrystus o wzniesionych dużych białych dłoniach przybitych do krzyża, który symbolizuje napis INRI w odbiciu lustrzanym, w górnej części. Z dłoni spływają krople krwi. Głowa zwrócona w lewo, na niej kilka trójkątów symbolizuje koronę cierniową. Wyżej pięć promieni. Klatka piersiowa podzielona na pół, prawa strona biała z wyrwą czarnej rany, z której kapią widoczne na czarnym tle krople krwi, lewa strona czarna z białymi żebrami. Biodra wąskie, nogi chude o stopach przebitych jednym gwoździem. Z nich także spływają pojedyncze krople krwi. Na wysokości klatki piersiowej Chrystusa, po prawej księżyc otoczony kołem gwiazd, a po lewej słońce z trójkątnymi promieniami. Poniżej, u dołu, po prawej klęcząca pochylona postać, ukazana profilem ze złożonymi rękami. Po lewej, druga postać klęcząca, zwrócona ku Ukrzyżowanemu, z podniesioną głową i falistymi włosami opadającymi na plecy. Pod stopami Chrystusa biała czaszka, obok niej po lewej stronie sygnatura twórcy "AT". Po bokach poziomymi białymi kreskami zaznaczono grunt. Na rewersie półpostać lekko pochylonej do przodu Matki Boskiej zwróconej w prawo, trzymającej złożone dłonie na wysokości piersi. Maria ma drobno ryzowaną twarz o dużych oczach okoloną bujnymi włosami wysuwającymi się spod czarnego maforionu. Rozchylony, ukazuje szatę spodnią w drobne fałdy. Wokół głowy biegnie szlak z drobnych czarnych kwiatów, zaś wzdłuż lewego boku, aż pod dłonie wiedzie pas z białych kwiatów na czarnym tle. Po prawej stronie przed Marią został ukazany stylizowany kwiat lilii na ulistnionej gałązce. Górną część klocka wypełniono równoległymi liniami w układzie pionowym i poziomym.
motyw ikonograficzny: Chrystus na krzyżu , czaszka Adama , klęcząca postać , księżyc , kwiat (lilia) , Matka Boska , słońce , sygnatura
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (u góry awersu, nad głową Ukrzyżowanego) AT , (u dołu awersu, obok czaszki)
numer inwentarza: I/2, IMG 4741 i 4742
uwagi: W okresie stanu wojennego Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej. Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2014
obiekty związane:
5000001074 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Ukrzyżowany
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2014.09.16,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©