BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001304
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,6 x 27,4 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1746-1755 datowanie odbitki: 1921
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, dwustrefowa. Przedstawia Świętą Rodzinę, nad nią błogosławiącego Boga Ojca i wzlatującą Gołębicę Ducha Świętego. Matka Boska ukazana z lewej strony wizerunku, prowadzi za rękę Dzieciątko, idące między nią a św. Józefem. Madonna i św. Józef mają głowy opromienione kolistymi nimbami. Ob oje spoglądają na Jezusa. Ubrani są w powłóczyste, suto marszczone szaty. Dzieciątko ma na sobie przepasaną sukienkę i płaszcz, głowę otacza aureola. W strefie górnej Bóg Ojciec ukazany w półpostaci, pomiędzy skłębionymi na niebie chmurami, z promienistą aureolą dokoła głowy i rozpostartymi ramionami. Poniżej Gołębica Ducha Świętego. U U dołu drzeworytu umieszczono napis z niektórymi literami w odbiciu lustrzanym. Na rewersie pieczęć "12".
motyw ikonograficzny: Bóg Ojciec , Dzieciątko Jezus , Gołębica Ducha Świętego , kwiat (lilia) , Matka Boska , Święta Rodzina , święty Józef
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: MARIA IeZVS IOSeF , (u dołu)
numer inwentarza: Gr.Al.4074 (12)
uwagi: Kieszkowski datuje klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę na połowę XVIII wieku, nieznanego autora określa mianem "Mistrz Powrotu z Egiptu". Jako pierwowzór ikonograficzny wskazuje miedzioryt Schelte a Bolswerta (1586-1659), który powstał na podstawie obrazu Rubensa. Drzeworyt pochodzi z teki, która w zbiorach Biblioteki Gdańskiej znalazła się w latach 1945-1975.
fotografia: Mikrofilm-Center , 2016
obiekty związane:
5000001293 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2016.06.20,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©