BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000069

Matka Boska Odporyszowska

warianty tytułu: Matka Boska z Dzieciątkiem, świętym Stanisławem i świętym Wojciechem

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne, malowanie
wymiary: 40 x 31 cm
miejsce pozyskania: Mąchocice Kapitulne
datowanie odbitki graficznej: 1796-1805
opis: Kompozycja dwustrefowa. U góry półpostać Matki Boskiej trzymającej w prawej dłoni berło, a lewą podtrzymującej Dzieciątko. Jezus prawą ręką błogosławi, zaś w lewej trzyma kulę ziemską. Obie postacie mają na głowach otoczonych aureolami korony zamknięte. U dołu widnieje półksiężyc z ludzką twarzą, na obłokach. Tło wypełniają poziome krótkie kreseczki, a także znajdujące się po obu bokach kolumny ozdobione spiralnie wijącymi się wstęgami, z kapitelami z motywem liści, połączone łukiem podkreślonym linią z potrójnymi ząbkami, z trójpłatkowymi kwiatami w rogach. W strefie dolnej pośrodku, na tle w poziome pasy, na niewielkim wzniesieniu widnieje krzyż łaciński z napisem IHS. Po obu stronach krzyża ukazano symetrycznie postacie klęczących biskupów w strojach pontyfikalnych, z pastorałami, głowami w infułach otoczonymi aureolami i rękami złożonymi do modlitwy. To święci Stanisław i Wojciech. Wzdłuż dolnej krawędzi odbitki biegnie poziomy pas, na którym widnieje inskrypcja. Fragmenty kompozycji podmalowano akwarelami. Płaszcz Matki Boskiej, podstawa krzyża są barwy kobaltowej. Suknie Marii i Dzieciątka, obłoki i dolna część podstawy krzyża, a także obramowanie i detale tła jasnocynobrowe. Szczegóły stroju biskupów ciemnocynobrowe. Pokryte kreskami wnętrze arkady podmalowano transparentną wyblakłą farbą cynobrową. Dokoła odbitki namalowano pędzlem pojedyncze kółeczka (rozetki) z kropkami w środku koloru kobaltowego i ciemnocynobrowego. Obiekt zakupił w 1956 roku kustosz Zdzisław Szewczyk od Władysława Kisiela z Mąchocic Kapitulnych wraz z dwoma innymi: 23686 MEK i 23687 MEK.
motyw ikonograficzny: arkada , berło , biskup , Dzieciątko Jezus , infuła , jabłko królewskie , kapa , korona , krzyż , Matka Boska , Matka Boska Odporyszowska , Matka Boska z Dzieciątkiem , obłok , pastorał , półksiężyc , rozeta , święty Stanisław biskup , święty Wojciech
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: ST WCHPNMRIOPRSTAGT , (wzdłuż dolnej krawędzi) IHS , (w dolnej części kompozycji, na krzyżu)
numer inwentarza: 23685 MEK
uwagi: Odporyszów to miejscowość w woj. małopolskim, znana z słynącego cudami obrazu Matki Boskiej Odporyszowskiej, opisywanego już w XVI i XVII wieku, a koronowanego w 1937 roku. Objawienia Matki Bożej sprawiły, że obraz stał się celem licznych pielgrzymek. Wizerunek nosi nazwę Matki Bożej Zwycięskiej i Królowej Powiśla.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.08.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©