BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000094

Góral i hajduk

warianty tytułu: Janosik i jego towarzysz Baczyński

odbitka kserograficzna

materiał (podłoża): papier
technika: kserografia
wymiary: 34 x 25,7 cm
datowanie odbitki kserograficznej: 1972
opis: Dwaj mężczyźni ukazani na tle ściany z zakratowanym oknem, lekko zwróceni do środka kompozycji. Z prawej góral w spodniach zwężających się do dołu. Na stopach kierpce z rzemieniami. Koszula z długimi, szerokimi rękawami ozdobiona przy szyi i u rękawów zygzakowatym szlakiem. U pasa nóż i prochownica. Na głowie wysoki kapelusz ozdobiony muszelkami, chwostami i piórem. Góral wspiera się prawą ręką na strzelbie. W prawej dłoni trzyma czekan, przerzucony przez ramię. W lewej części kompozycji mężczyzna w kaftanie zapiętym na guzy, sięgającym do połowy ud, przewiązanym w pasie. Do pasa przytwierdzona kaleta. Obcisłe spodnie wpuszczone są do butów z cholewami. Na głowie czapka obszyta futrem, zakończona chwostem i ozdobiona piórem. W lewej dłoni dzierży czekan. Prawą rękę wspiera na biodrze. U lewego boku przewieszona szabla. Obaj mężczyźni palą fajki na długich cybuchach. Całość kompozycji obwiedziona cienką, szeroką linią.
motyw ikonograficzny: czekan , fajka , góral , hajduk , Janosik , kaleta , kapelusz , muszla , nóż , pióro , prochownica , strzelba , zbójnik
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 46444 MEK
uwagi: Kopia wykonana wg oryginalnego drzeworytu znajdującego się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Podobne przedstawienie, stanowiące część fragmentarycznie zachowanej kołtryny z XVII w. znajduje się także w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000091 odbitka graficzna Góral i hajduk
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2011.09.14,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©