BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000283
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,4 x 26,6 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Odbitka graficzna w kształcie prostokąta stojącego, wykonana z klocka drzeworytniczego nieznanego autora. Ukazuje Madonnę z Dzieciątkiem na lewej ręce i z berłem w prawej, na tle jasnej owalnej aureoli z promieni i obłoków. W górze znajduje się wstęga z napisem, u dołu poziomy pas z odciskiem stopy Matki Boskiej, a po bokach stylizowane łacińskie monogramy: z lewej monogram chrystusowy, z prawej maryjny. Maria ubrana jest w długą suknię i płaszcz. U dołu sukni widać trzy koronkowe pasy ułożone poziomo, brzegi rozchylonego płaszcza zdobi lamówka z guzami. Na szyi Madonna ma sznur korali, a na głowie koronę i welon, opadający koronką i fałdami materii. Dzieciątko Jezus ma na sobie sukienkę, na głowie koronę, w lewej ręce jabłko zwieńczone krzyżem, prawą błogosławi. Monogramy u dołu są wpisane w kręgi z promieniami.
motyw ikonograficzny: aureola , berło , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , Matka Boska z Dzieciątkiem , ślad stopy Matki Boskiej
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SMARIA.ZELENSIS , (w górze kompozycji) IHS , (w lewym dolnym narożniku) MARIA , (w prawym dolnym narożniku)
numer inwentarza: S/155/8/MT
uwagi: Kieszkowski określa autora klocka drzeworytniczego mianem "Mistrz Koronacji N.P. Marji" i datuje klocek na drugą połowę XVIII wieku. W Tece Łazarskiego znajduje się inna b. podobna odbitka MB z Mariazell, kolorowana. Na rewersie odbitki znajduje się pieczęć z numerem 33. Mariazell to miejscowość w Austrii, w kraju związkowym Styria. Znajduje się tam jedno z najpopularniejszych sanktuariów maryjnych w Europie Środkowej. Kultem otaczana jest gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem. Legenda głosi, że dzieje sanktuarium zaczęły się w 1157 roku. Magnus, mnich ze zgromadzenia benedyktynów, krzewiąc wiarę, napotkał rozbójników, przed którymi ocaliła go figura Madonny z którą podróżował. Odczytał to jako znak, aby rzeźbę pozostawić w nowym miejscu, które jakoby sobie wybrała. W dewocyjnej ikonografii utrwaliła się charakterystyczna forma figury, którą okrywają zdobione sukienki w kształcie rozłożystego trójkąta. Wizerunek ten stał się wzorem dla cudownego obrazu Matki Boskiej Turskiej. Wg Jacher-Tyszkowej drzeworyty a także medale z Matką Boską z Mariazell rozpowszechniane były dla upamiętnienia zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000262 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.06.05,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©