BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000430
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 37,5 x 29,7 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Drzewce
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1921ante
opis: Chrystus z apostołami w Wieczerniku. Chrystus zasiada pośrodku za prostokątnym stołem, po prawej siedzi św. Jan Ewangelista, po lewej św. Piotr. Pozostali uczniowie zajmują kolejne miejsca, poza bokiem stołu na pierwszym planie. Wyróżnia się postać Judasza w prawym dolnym rogu, trzymającego w lewej ręce sakiewkę. Chrystus prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma okrągły czarny bochenek. Czterej apostołowie trzymają takie same chleby, zaś pozostałe cztery leżą na stole nakrytym długim obrusem w drobne listki. Na stole pośrodku stoi kielich, a po bokach dwa półmiski (po prawej z ryba), leży sześć par sztućców (widelców i noży). Scena ma miejsce we wnętrzu, na tle ściany podzielonej trzema łukami. W środkowym na czarnym tle ukazano żyrandol z dwoma zapalonymi świecami. Po bokach znajdują się po dwa łukowato zwieńczone okna. Ściany ozdabiają czarne punkty. U góry widnieją dwie rozety i dwie kiście winogron. Stół stoi na posadzce z czworokątnych płytek: czarnych i w drobne paski. Wzdłuż dołu widnieje niedokończona czarna inskrypcja na białym pasie.
motyw ikonograficzny: apostoł , Chrystus , gest błogosławieństwa , Judasz , kielich , nóż , obrus , okno , Ostatnia Wieczerza , owoc (winogrono) , ryba , sakiewka , stół , świeca , święty Jan Ewangelista , święty Piotr , widelec , żyrandol
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WIECZERZAPANSKA PRZYSTOLEZAPOSTOŁAMI R P 183 , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: MMP/E/5920
uwagi: Odbitka wykonana z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Kieszkowski przypisuje autorstwo opisywanego drzeworytu nieznanemu Mistrzowi.
fotografia: Piaskowski, Grzegorz , 2012
obiekty związane:
5000000322 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Mazowieckim w Płocku
5000000015 klocek drzeworytniczy dwustronny Ostatnia Wieczerza, Święty Jerzy
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.11.14,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©