BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001101
<
104864_V_p_28_(1).jpg
https://drzeworyty.etnomuzeum.eu/midas/pictures/maxi/Etnografia/104864_V_p_28_(1).jpg
>
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 35,2 x 27,8 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Poznań
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Odbitka graficzna kolorowana akwarelą, wykonana z klocka drzeworytniczego nieznanego autora. Ma kształt prostokąta stojącego, ukazuje Madonnę z Dzieciątkiem na lewej ręce i z berłem w prawej, na tle owalnej aureoli i obłoków. W górze znajduje się wstęga z napisem, u dołu poziomy pas z odciskiem czarnej stopy Matki Boskiej, a po bokach stylizowane łacińskie monogramy: z lewej monogram chrystusowy, z prawej maryjny. Karnacja obu postaci jasnoróżowa. Matka Boska ubrana jest w białą suknię i żółty płaszcz. U dołu sukni widać trzy koronkowe pasy ułożone poziomo i kolorowane (żółty-pomarańczowy-żółty), natomiast brzegi rozchylonego płaszcza zdobi granatowa lamówka z pomarańczowymi guzami. Na szyi Madonna ma sznur żółtych korali, a na głowie koronę i welon, opadający pomarańczową koronką i fałdami materii. Ponadto zwracają uwagę czarne długie włosy Madonny, ułożone symetrycznie. Dzieciątko Jezus ma na sobie granatowo-pomarańczową sukienkę, na głowie koronę, w lewej ręce żółte jabłko zwieńczone krzyżem, prawą błogosławi. Aureolę otaczają pomarańczowe promienie i zielone obłoki. Maria stoi na ciemnobrązowym owalu, fragment tła u jej stóp ma kolor granatowy. Monogramy u dołu są wpisane w granatowe kręgi z żółtymi promieniami.
motyw ikonograficzny: aureola , berło , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , Matka Boska z Dzieciątkiem , ślad stopy Matki Boskiej
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SMARIA.ZELENSIS , (w górze kompozycji) IHS , (u dołu z lewej) MARIA , (u dołu z prawej)
numer inwentarza: 104864 V (p.28)
uwagi: Kieszkowski określa autora klocka drzeworytniczego mianem "Mistrz N.M.P. z Mariazell" i datuje klocek na drugą połowę XVIII wieku. W Tece Łazarskiego znajdują się dwie podobne odbitki MB z Mariazell, wykonane z dwóch różnych klocków (tj. odbitka kolorowana i niekolorowana). Drzeworyt pochodzi z teki, ofiarowanej Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu przez Księgarnię M. Arcta w 1924 roku. Na rewersie pieczęć "28". Mariazell to miejscowość w Austrii, w kraju związkowym Styria. Znajduje się tam jedno z najpopularniejszych sanktuariów maryjnych w Europie Środkowej. Kultem otaczana jest gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem. Legenda głosi, że dzieje sanktuarium zaczęły się w 1157 roku. Magnus, mnich ze zgromadzenia benedyktynów, krzewiąc wiarę, napotkał rozbójników, przed którymi ocaliła go figura Madonny z którą podróżował. Odczytał to jako znak, aby rzeźbę pozostawić w nowym miejscu, które jakoby sobie wybrała. W dewocyjnej ikonografii utrwaliła się charakterystyczna forma figury, którą okrywają zdobione sukienki w kształcie rozłożystego trójkąta. Wizerunek ten stał się wzorem dla cudownego obrazu Matki Boskiej Turskiej.
fotografia: Pracownia Fotografii Cyfrowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu , 2014
obiekty związane:
5000001084 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2014.09.01,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©