BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001657
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 28 x 19,8 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Drzeworyt w kompozycji pionowej, ukazujący Chrystusa na krzyżu z titulusem, który spoczywa na dwustopniowym postumencie z czaszką Adama i skrzyżowanymi piszczelami pośrodku. Pod krzyżem klęcząca św. Maria Magdalena, obejmująca pionową belkę. Po prawej św. Jan Ewangelista składający ręce do modlitwy, a po lewej Matka Boska Bolesna z sercem przebitym mieczem. Ich głowy otaczają promieniste aureole. Wokół krzyża czarna girlanda w kształcie serca, zdobiona wzorem roślinnym. Pod ramionami Jezusa dwa wota w kształcie serc z monogramem imienia Chrystusa i maryjnym. W tle umieszczona budowla sakralna z dwoma wieżami.
motyw ikonograficzny: Chrystus , czaszka Adama , Matka Boska Bolesna , miecz , serce , święta Maria Magdalena , święty Jan Ewangelista
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (na krzyżu, nad głową Chrystusa) MARYA , (na wotum po prawej stronie) IHS , (na wotum po lewej stronie)
numer inwentarza: Gr.Pol.2391/51 MNW
uwagi: Odbitka wykonana z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostrzyckiego i jego rodziny z Płazowa. Klocek znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2013
obiekty związane:
5000000505 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2022.12.23,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©