BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000238
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 29 x 20 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1961ante
opis: Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem na lewej ręce. Maria ukazana w półpostaci, o twarzy zwróconej w prawo i dłoniach skrzyżowanych poniżej kolan Jezusa. W lewej dłoni o zgiętych palcach widnieje chusteczka. Z głowy spływa maforion w drobny wzór roślinny, z gwiazdą nad czołem i z wielopłatkowym kwiatem na prawym ramieniu. Spod płaszcza ukazuje się suknia w drobne pionowe paski. Głowę Madonny otacza okrągła aureola z promieniami w kształcie ząbków. Dwa anioły ukazane w locie podtrzymują nad nią koronę zwieńczoną krzyżem. Dzieciątko w pasiastej szacie i z głową otoczoną aureolą, wznosi prawą dłoń, w lewej trzyma przyciśniętą do boku, zamkniętą księgę z motywem krzyża na okładce. Tło gładkie, całość kompozycji ujęta w prostokątną ramkę z szerokim paskiem u dołu.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , chusteczka , dłoń , korona , krzyż , księga , liść , Matka Boska z Dzieciątkiem , welon
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: MB-E/1250
uwagi: Matka Boska z Dzieciątkiem reprezentuje typ ikonograficzny Matki Boskiej Śnieżnej, którego pierwowzorem jest wizerunek z rzymskiego kościoła Santa Maria Maggiore. Od XVI w. jego kult rozpowszechniał się w Europie, docierając też do Polski. W okolicach Lubaczowa czczono wiele przedstawień Matki Boskiej Śnieżnej: Matka Boska Leżajska, Matka Boska Pocieszenia z Jodłówki, Matka Boska z kolegiaty w Jarosławiu. Odbitka z jednego z trzynastu klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Podarowana przez Stanisława Fischera Muzeum w Bochni w 1961 roku.
fotografia: Mrówka, Bogdan , 2011
obiekty związane:
5000000235 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska z Dzieciątkiem, Chrystus na krzyżu
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.12.29,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©