BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000398
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 35,5 x 26,7 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki: 1921
opis: Odbitka z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ukazuje ludowe odwzorowanie cudownego obrazu Madonny z Różanegostoku. Na drzeworycie w kształcie prostokąta stojącego, jednopłaszczyznowym, kolorowanym akwarelą, czarno konturowanym, przedstawiono Madonnę, która trzyma na prawej ręce małego Zbawiciela, a lewą na Niego wskazuje (lustrzane odbicie tzw. Hodegetrii). Po bokach kolumny stanowiące obramienie, w górze kłęby obłoków. Centralne pole wypełnia owalny feretron na trapezowatej podstawie, otaczają go dekoracyjne wstęgi i wzlatujące putta, na szczycie korona zamknięta. Matka Boska ma na sobie płaszcz modelowany kreskami w jodełkę, brzegi zdobi lamówka. Na głowie korona, dokoła głowy aureola. Jezus trzyma w prawe ręce księgę, lewą błogosławi, na głowie ma koronę, dokoła aureola, ubrany jest w sukienkę. Na podstawie feretronu umieszczono monogram maryjny. Dołem poprowadzono niezrozumiały napis. Kolorowanie odbitki: karnacja jasnoróżowa, płaszcz Madonny fioletowy, lamówka płaszcza Madonny, sukienka Dzieciątka, kontury obłoków a także partie zdobień feretronu i kolumn pomarańczowe, tło monogramu, obłoki, suknia Madonny, skrzydła aniołów, trzon kolumn i środkowa linia feretronu zielona, środek aureoli, obwód feretronu i część obłoków żółta.
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , feretron , kolumna , korona , księga , Najświętsza Maria Panna , putto
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: ATRONKOR:OZANO:AES:POYASI , (u dołu) MARYA , (na podstawie feretronu)
numer inwentarza: S/155/28/MT
uwagi: Kieszkowski datuje klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę na drugą połowę XVIII wieku, a nieznanego autora klocka określa mianem "Mistrz Stygmatyzacji św. Franciszka" (rzekomego autora innych drzeworytów z Teki Łazarskiego, 1921). <br >Na rewersie znajduje się pieczęć: "rew. 26". Słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Różanegostoku, pierwowzór drzeworytu, namalowany został w 1652 roku przez malarza w Grodnie Jana Szrettera, i z początku należał do rodziny Tyszkiewiczów. Wkrótce trafił do kaplicy w Różanymstoku jako cudowny, a po latach spoczął w nowej świątyni. W XVIII wieku szerzeniem kultu zajmowali się ojcowie dominikanie. Po rozbiorach i kasacie zakonu dominikanów sanktuarium przeszło w ręce prawosławnych. Obraz w sierpniu 1915 roku, w obliczu zagrożenia działaniami wojennymi, został wywieziony w głąb Rosji i już nie powrócił do Polski (prawdopodobnie trafił do klasztoru w Połocku). W Różanymstoku umieszczono w 1929 roku kopię wizerunku Matki Boskiej Różanostockiej, namalowaną w firmie Włodzimierza Tura w Warszawie. Obraz ten został ukoronowany papieskimi koronami w 1981 r.
literatura: Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych, 1921, s. 28, nr 30 Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 33 nota 130, fot. 144 s. 199 (dot. podobnej odbitki w Bibliotece Jagiellońskiej)
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000262 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.11.03,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©