BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001212
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt poprzeczny
wymiary: 11,5 x 12,8 cm
miejsce powstania: Wola Libertowska miejsce pochodzenia: Wola Libertowska miejsce pozyskania: Kraków
datowanie odbitki drzeworytniczej: 1980-1989?
opis: Odbitka na papierze z jednej ze stron klocka dwustronnego. Kształt półkolisty nawiązujący do formy przekroju chodnika w kopalni, z białą linią u dołu i pasem drobnych półkoli wzdłuż ścian i pułapu. Tło czarne, na nim białorytem, cienkimi liniami wykonana scena ukazująca pracującego górnika z nadzorującym go, uzbrojonym mężczyzną w mundurze. Po lewej przedstawiony z profilu wychudły górnik o obnażonym torsie, ubrany w hełm, wąskie spodnie i buty w cholewkami (gumiaki?), zwrócony w lewo nabiera na łopatę bryłę węgla z usypanej w rogu pryzmy. Jego postać od góry oświetla lampka z pochylonym płomieniem, z której padają rozproszone promienie w kształcie przerywanych linii. Za górnikiem stoi pusty kopalniany wagonik, zaś po prawej poganiający go do pracy człowiek w mundurze z wężykami generalskimi na czapce z daszkiem i pagonie. Mundurowy ma na sobie płaszcz spięty na wypukłym brzuchu paskiem z klamrą. W prawej dłoni trzyma uniesioną długą pałkę, w lewej pistolet wycelowany w robotnika. U dołu odbitki, po prawej stronie odręczna sygnatura ołówkiem: "A. Toborowicz".
motyw ikonograficzny: epolet , generalski wężyk , górnik , kopalnia , mundur wojskowy , ofiara , wózek na węgiel , żołnierz
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 82499 MEK
uwagi: Klocek drzeworytniczy powstał w okresie stanu wojennego i ukazuje scenę będącą aluzją do ówczesnej sytuacji, losu osób prześladowanych i poddanych presji. Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej. Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową. Odbitka na papierze kredowym, z drobnymi rdzawymi plamami zakupiona od twórcy w 2013 r. w Krakowie. Według twórcy "ukazuje górnika, który pracuje pod lufą i kijem".
fotografia: Wąsik, Marcin , 2014
obiekty związane:
5000001214 klocek drzeworytniczy dwustronny Satyra polityczna
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2014.12.11,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©