BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001267
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 37,6 x 29,8 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: przed 1921?
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, przedstawiająca Chrystusa z apostołami w Wieczerniku. Chrystus zasiada pośrodku za prostokątnym stołem, po prawej św. Jan Ewangelista, po lewej św. Piotr. Pozostali apostołowie zajmują kolejne miejsca. Wyróżnia się postać Judasza w prawym dolnym rogu, trzymającego w lewej ręce sakiewkę. Chrystus prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma okrągły bochenek. Czterej apostołowie trzymają takie same chleby, zaś pozostałe cztery leżą na stole nakrytym długim obrusem w drobne listki. Na stole pośrodku kielich, po bokach dwa półmiski (jeden z rybą),sześć par sztućców (widelców i noży). Tło kompozycji: ściana podzielona trzema łukami. W środkowym na czarnym tle ukazano żyrandol z dwoma zapalonymi świecami. Po bokach po dwa łukowato zwieńczone okna. U góry dwie rozety i dwie kiście winogron. Stół stoi na posadzce z czworokątnych płytek: czarnych i w drobne paski. Wzdłuż dolnego brzegu widnieje niedokończona czarna inskrypcja na białym pasie. Obraz oprawiony w proste, drewniane ramy, zaszklony.
motyw ikonograficzny: apostoł , Chrystus , gest błogosławieństwa , Judasz , kielich , nóż , obrus , okno , Ostatnia Wieczerza , owoc (winogrono) , ryba , sakiewka , stół , świeca , święty Jan Ewangelista , święty Piotr , widelec , żyrandol
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WIECZERZAPANSKA PRZYSTOLEZAPOSTOŁAMI R P 183 , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: 2/Goszyce
uwagi: Drzeworyt odciśnięty został z jednego z z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. W 1891 r. kolekcjonerka Maria Dembowska z Zakopanego pozyskała do swoich zbiorów pierwszą ich partię, zaś w 1899 r., po śmierci Macieja Kostryckiego juniora pozostałe matryce do odbijania drzeworytów. W 1921 r. nowa właścicielka przekazała dwustronny klocek, z którego odciśnięty został opisywany drzeworyt, do zbiorów krakowskiego Muzeum Etnograficznego (7802/MEK). Po jej śmierci w 1922 r. jedenaście pozostałych klocków drzeworytniczych trafiło do spokrewnionego ze zbieraczką prof. Józefa Mehoffera, zaś jedna do zaprzyjaźnionej z nią Wandy Lilpopowej. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wielu osób, szczególnie za namową Jadwigi Korniłowiczowej córki Henryka Sienkiewicza oraz Juliusza Zborowskiego dyrektora Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, zbiór ofiarowany został przez nowych właścicieli Muzeum Etnograficznemu w Krakowie w 1926 r. Odbitka odciśnięta została prawdopodobnie przed 1921 r. - zanim klocek trafił do zbiorów Muzeum Etnograficznego.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2014
obiekty związane:
5000000015 klocek drzeworytniczy dwustronny Ostatnia Wieczerza, Święty Jerzy
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2015.03.12,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©