BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001312
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34 x 28,5 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Gdańsk
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Odbitka graficzna wykonana z czteropolowego klocka, kolorowana akwarelą. (1) W lewym górnym narożniku ukazany w 3/4 postaci Chrystus jako Zbawiciel Świata: w lewej ręce trzyma jabłko królewskie a prawą błogosławi. Okryty ciemnozielonym płaszczem i białą suknią przewiązaną niebieskim pasem. Głowę otacza promienista aureola, żółto kolorowana w środku i z niebieskim otokiem. Twarz i dłonie różowe, włosy i zarost czarne z akcentami zgniłej zieleni. Tło jasne, po bokach symetrycznie rozmieszczone fałdy draperii w kolorze różowym, czerwonym, niebieskim i żółtym. W górze widoczny poziomy pas niebiesko-żółtej koronki nad nią napis. (2) W prawym górnym narożniku Matka Boska Częstochowska w ciemnozielonej sukni i niebieskim płaszczu, z charakterystyczną raną na prawym policzku. Prawą ręką wskazuje na Dzieciątko Jezus, które trzyma na lewej ręce. Dzieciątko ubrane jest w ciemnozieloną sukienkę. Głowy postaci otaczają promieniste aureole oraz zwieńczają korony. Tło ozdobione różowo-czerwoną draperią. (3) W lewym dolnym narożniku św. Jan Ewangelista ukazany jako młodzieniec, z otwartą księgą i piórem, ubrany w niebieską tunikę i różowy płaszcz. Wokół głowy żółta promienista aureola. W górze poziomy pas ozdobnej niebiesko-żółtej koronki, tło wypełniają fałdy ciemnozielonej, żółtej i niebieskiej draperii, u dołu napis. (4) W prawym, dolnym narożniku klęcząca, modląca się Matka Boska Bolesna w białej sukni i niebieskim maforionie z zielonym podbiciem. Siedem mieczy wbitych jest w piersi Madonny. Głowa Marii otoczona promienista aureolą, pochylona, oczy przymknięte, ręce złożone na piersi. Z lewej wyrasta niebieski kwiat, tło czarne z akcentami zieleni, po bokach znajdują się fałdy draperii, górą biegnie poziomy szlak w kolorze zielono-niebieskim, w dole napis.Na rewersie pieczęć "17".
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , krzyż , księga , kwiat , miecz , pióro , Salvator Mundi
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SALVATOR MVNDI , (w górze wizerunku 1) SANCTVS IOANNES , (w dole wizerunku 3) MATER DOLOROSA , (w dole wizerunku 4)
numer inwentarza: Gr. Al. 4074 (17)
uwagi: Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J. Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku, a nieznanego autora określa jako "Mistrz Matki Boskiej Okulickiej". Wizerunek (2) z Matką Boską Częstochowską został przez Kieszkowskiego błędnie rozpoznany jako Matka Boska Okulicka. Drzeworyt pochodzi z teki, która znalazła się w Bibliotece Gdańskiej w latach 1945-1970.
fotografia: Mikrofilm-Center , 2016
obiekty związane:
5000001293 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2016.10.17,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©