BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000669
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 36,3 x 28,5 cm
datowanie odbitki: 1801-1850
opis: Drzeworyt w kompozycji pionowej otoczony konturem, wizerunek ujęty w wydłużoną elipsę: Matka Boska ukazana z prawego profilu, pochylająca się przed prorokiem Symeonem, trzymająca oburącz paterę z dwoma gołębicami. Prorok skierowany lewym profilem unosi na rękach Dzieciątko Jezus. Za Madonną ukazany św. Józef, stojący oparty o laskę. Za postaciami widać zarys stołu ofiarnego z symetrycznym zdobieniem, w górze z prawej strony fałdy zwisającej kotary, w środku wzlatująca Gołębica Ducha Świętego i wiązka promieni przecinająca półkole obłoków. Tło wypełnione gęstym kreskowaniem ciętym w poziomie, natomiast światłocień na ubraniach zamarkowany kreskowaniem ukośnym. Napis pod sceną Ofiarowania zawiera fragment pieśni.
motyw ikonograficzny: Gołębica Ducha Świętego , Jezus , Matka Boska , Symeon , święty Józef
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: TAIEMNICA VI Ofiarowania P. Iezusowego Tyś reś wielkie wesele Panno czysta miała/ Gdyś Bogu na nas dziecie swe ofiarowała Prosimy cie pokornie/ Bogu nas ofiaruy Czego na niedostaie coraz swego daruy/ Paciesz(...?) dziesięć Zdro. Mariy
numer inwentarza: Gr.Pol.12927 MNW
uwagi: Drzeworyt jest drukiem dewocyjnym poświęconym kultowi tajemnic różańca w Kościele katolickim, ukazującym tzw. „Tajemnicę VI radosną – ofiarowanie Pana Jezusa”. Zawiera wyobrażenie sceny biblijnej opisanej w Ewangelii św. Łukasza, gdy to zgodnie z prawem mojżeszowym Maria i Józef udali się do świątyni, żeby ofiarować Panu Bogu pierworodne dziecko płci męskiej. Spotkali tam pobożnego Symeona, który w małym Jezusie rozpoznał Syna Bożego i wypowiedział proroctwo: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą" (Łk 2, 34-35). Odbitka pochodzi z kolekcji Józefa Ignacego Kraszewskiego. Od roku 1869 w posiadaniu Branickich, następnie Tarnowskich w Suchej. Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie zakupiony w 2006 r.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2013.03.09,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©