BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000186

Matka Boska z Olesna

warianty tytułu: Obraz Panny Maryi na Śląsku w Okleśni

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
wymiary: 59 x 39 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800?
opis: Wizerunek odbity z dwóch stron jednej deski. Górna część odbitki przedstawia półpostać Matki Boskiej zwróconej w prawo, trzymającej na lewej ręce Dzieciątko Jezus. Maria o długich włosach opadających na ramiona jest odziana w płaszcz w bogaty wzór kwiatowy, z szeroką lamówką ozdobioną perłami. Rozchylony na piersi, ukazuje pofałdowaną szatę. Podobną sukienkę, ze szlaczkiem z zygzakowatą linią pod szyją ma Dzieciątko. Zwrócone ku Matce, wznosi do góry prawą rękę, w lewej trzyma opartą na kolanie księgę. Maria prawą ręką ukazuje Syna. Na głowach obu postaci umieszczono korony, otoczone aureolami, z wieńcem promieni w przypadku Madonny i z pojedynczą linią w przypadku Jezusa. Wzdłuż ramion Matki Boskiej widnieje szlak drobnych gwiazdek. Górne narożniki kompozycji wypełniają podwieszone draperie z tkaniny w bogaty ornament roślinny. Na ich tle ukazano wzlatujące postacie dwóch uskrzydlonych aniołów, które jedną ręką przytrzymują draperię, a drugą niewielkie wianuszki na wysokości korony Matki Boskiej. Wzdłuż górnej krawędzi dwie linie wyznaczają pas z niekompletną inskrypcją. W strefie dolnej, odbitej z drugiej strony deski, znalazła się dolna część fałdzistej szaty Madonny, zakryta u dołu trzema prostokątnymi polami. Powtarzają one wzór złożony z serc, z którymi symetrycznie łączą się cztery stylizowane liście. Każdy z czworokątów ma obramowanie ozdobione delikatnymi wolutami. Po bokach, na posadzce wypełniającej dół kompozycji, stoją dwaj bosonodzy zakonnicy o głowach z tonsurami otoczonych promienistymi aureolami. Zakonnik po prawej trzyma w prawej dłoni lilię, a w lewej otwartą księgę. Zakonnik po lewej wznosi do góry prawą rękę z wyciągniętym do góry placem wskazującym, w lewej trzyma krzyż i księgę. Przy pasie ma różaniec. Z ich ust, ku środkowi kompozycji wydobywają się pofalowane, zwinięte na końcu czarne wstęgi, prawdopodobnie miejsce na niewycięte napisy. Wzdłuż dolnej krawędzi widnieje czarny szlak.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , Dzieciątko Jezus , gwiazda , korona , kotara , krzyż , księga , kwiat (lilia) , Matka Boska z Dzieciątkiem , różaniec , serce , tonsura , wieniec , wstęga , zakonnik
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: OBRAZ PANNYMARIEI NASL SKU WOKLESNI , (wzdłuż górnej krawędzi)
numer inwentarza: MB-E/1255
uwagi: Z kolekcji podarowanej Muzeum w Bochni w 1957 roku przez S. Fischera. Odbitka z dwustronnej deski znajdującej się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Wykonana z jej obu stron.
fotografia: Mrówka, Bogdan , 2011
obiekty związane:
5000000606 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska z Olesna
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.10.31,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©