materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34,8 x 27,1 cm
datowanie klocka drzeworytniczego:
1751-1800
datowanie odbitki drzeworytniczej:
1921
opis:
Odbitka graficzna kolorowana akwarelą, wykonana z klocka drzeworytniczego nieznanego autora. Ma kształt prostokąta stojącego, ukazuje Madonnę z Dzieciątkiem na lewej ręce i z berłem w prawej, na tle owalnej aureoli i obłoków. W górze znajduje się wstęga z napisem, u dołu poziomy pas z odciskiem czarnej stopy Matki Boskiej, a po bokach stylizowane łacińskie monogramy: z lewej monogram chrystusowy, z prawej maryjny. Karnacja obu postaci jasnoróżowa. Matka Boska ubrana jest w białą suknię i żółty płaszcz. U dołu sukni widać trzy koronkowe pasy ułożone poziomo i kolorowane (żółty-pomarańczowy-żółty), natomiast brzegi rozchylonego płaszcza zdobi granatowa lamówka z pomarańczowymi guzami. Na szyi Madonna ma sznur żółtych korali, a na głowie koronę i welon, opadający pomarańczową koronką i fałdami materii. Ponadto zwracają uwagę czarne długie włosy Madonny, ułożone symetrycznie. Dzieciątko Jezus ma na sobie granatowo-pomarańczową sukienkę, na głowie koronę, w lewej ręce żółte jabłko zwieńczone krzyżem, prawą błogosławi. Aureolę otaczają pomarańczowe promienie i zielone obłoki. Maria stoi na ciemnobrązowym owalu, fragment tła u jej stóp ma kolor granatowy. Monogramy u dołu są wpisane w granatowe kręgi z żółtymi promieniami.
motyw ikonograficzny:
aureola
,
berło
,
Dzieciątko Jezus
,
jabłko królewskie
,
korona
,
Matka Boska z Dzieciątkiem
,
ślad stopy Matki Boskiej
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
SMARIA.ZELENSIS
,
(w górze kompozycji)
IHS
,
(u dołu z lewej)
MARIA
,
(u dołu z prawej)
numer inwentarza: I.10999 BJ
uwagi:
Kieszkowski określa autora klocka drzeworytniczego mianem "Mistrz N.M.P. z Mariazell" i datuje klocek na drugą połowę XVIII wieku. W Tece Łazarskiego znajdują się dwie podobne odbitki MB z Mariazell, wykonane z dwóch różnych klocków (tj. odbitka kolorowana i niekolorowana).
Mariazell to miejscowość w Austrii, w kraju związkowym Styria. Znajduje się tam jedno z najpopularniejszych sanktuariów maryjnych w Europie Środkowej. Kultem otaczana jest gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem. Legenda głosi, że dzieje sanktuarium zaczęły się w 1157 roku. Magnus, mnich ze zgromadzenia benedyktynów, krzewiąc wiarę, napotkał rozbójników, przed którymi ocaliła go figura Madonny z którą podróżował. Odczytał to jako znak, aby rzeźbę pozostawić w nowym miejscu, które jakoby sobie wybrała. W dewocyjnej ikonografii utrwaliła się charakterystyczna forma figury, którą okrywają zdobione sukienki w kształcie rozłożystego trójkąta. Wizerunek ten stał się wzorem dla cudownego obrazu Matki Boskiej Turskiej.
obiekty związane:
5000000030
teka grafik
Teka drzeworytów ludowych dawnych zebranych i wydanych przez Zygmunta Łazarskiego