BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000785

Chrystus na krzyżu

warianty tytułu: Chrystus Ukrzyżowany, Arma Christi

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier czerpany
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie i malowanie
wymiary: 25 x 17,5 cm
opis: Drzeworyt przedstawia przybitego do krzyża Chrystusa pomiędzy narzędziami Męki Pańskiej (Arma Christi). Ciało Chrystusa jest przepasane perizonium, pokryte kroplami krwi, jego przechyloną lekko w prawą stronę głowę otacza nimb w kształcie obręczy z odręcznie domalowanymi promieniami. Nad głową widoczny jest titulus przybity do poprzecznej belki krzyża. Po lewej stronie Ukrzyżowanego znajduje się kolumna z kogutem na wierzchołku, przewiązana w środku sznurem z trzciną, pochodnią i narzędziem chłosty, poniżej z przytwierdzoną koroną cierniową. U podstawy kolumny umieszczono misę z dzbanem. Z prawej strony Chrystusa znajduje się drabina, na niej skrzyżowane i związane sznurem włócznia z gąbką, obcęgi, młotek, sakiewka z wysypującymi się srebrnikami, u dołu latarnie (?). Kompozycja posiada białe tło wypełnione u góry schematycznie zaznaczonym sklepieniem nieba, przestrzeń pomiędzy podnóżem krzyża, drabiną i kolumną zajmuje element dekoracyjny przypominający swym kształtem serce. Nad nim banderola z nieczytelnym napisem. U dołu drzeworytu wycięto inskrypcję. Drzeworyt zwraca uwagę zastosowaniem techniki ręcznego kolorowania i malowania przy użyciu barw: zielonej, żółtej ugrowej, cynobrowej, błękitnej, cielistej, brązowej i beżowej.
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (na titulusie) WINIDZIE CORKI SYONSKIE A OGLADAYCIE KROLA SALOMO NA W KORONIE KTORA VKORONOWAŁAGOMATKA IEGO CANT: 2 CAP R:P:1:6:8:3 IW , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: 8827
uwagi: Drzeworyt pochodzi z kolekcji hrabiego Wiktora Baworowskiego (1826-1894). W zbiorach Lwowskiej Biblioteki Narodowej im. W. Stefanyka jest przyklejony na jednym kartonie (o wym. 79x56,1 cm) razem z dwoma innymi drzeworytami o numerach inwentarza 8825 i 8826.
fotografia: Merduch, Jurij , 2013
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2013.08.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©