BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000087
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: 14,2 x 9 cm
datowanie drzeworytu: 1801-1850
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego przedstawia Matkę Boską z przytulonym do niej Dzieciątkiem i stojącym w głębi świętym Józefem . Matka Boska jest ukazana w 3/4 postaci, w płaszczu zdobionym ukośnym kreskowaniem wydobywającym liczne fałdy. Brzegi rękawów płaszcza zaznaczone kropkowanym szlakiem, rękawy sukni zakończone wąskim manszetem. Głowę Matki Boskiej wieńczy korona, spod której spływają włosy i prawdopodobnie niedokończony welon. Dzieciątko w koronie na głowie okrywa powijak z jodełkowym motywem i chusta o zróżnicowanym kreskowanym ornamencie. Wokół głów obu postaci widoczne ząbkowane aureole. Po lewej stronie kompozycji święty Józef przedstawiony z długimi włosami i twarzą okoloną zarostem, w płaszczu narzuconym na ramiona, trzymającym w prawej ręce lilię. Nad głową widoczna niewielka aureola. Twarze wszystkich trzech postaci charakteryzują duże oczy, wyraźnie nosy i schematycznie zarysowane usta. Niezgrabnie przedstawione dłonie kolorowane prawdopodobnie wtórnie różową, nietransparentną farbą, płaszcz i aureole bladą ugrową, oczy, uszy i usta bladoróżową. W tle po prawej stronie schematycznie zaznaczony budynek kościoła w Dzikowie. W dolnej części drzeworytu fragment stołu, na którym widnieją leżące owoce i trzy ptaki. Wśród nich sygnatura KS, być może monogram drzeworytnika.
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , korona , kościół , kwiat (lilia) , Matka Boska Dzikowska , owoc , ptak , stół , święty Józef
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: KS , (w środku, u dołu kompozycji)
numer inwentarza: E/2908/MT
uwagi: Drzeworyt Matka Boska Dzikowska w 1924 r. został podarowany Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem przez Kazimierza Dobrowolskiego. Przedstawienie wzorowane jest na wizerunku Matki Boskiej Dzikowskiej. Obraz pochodzi z XVI w. jest czczony jako cudowny od 1675 roku. Pierwotnie znajdował się w Dzikowie (obecnie dzielnicy Tarnobrzega) w kaplicy zamkowej Tarnowskich, ale w 1678 r. został przeniesiony do ufundowanego przez nich kościoła Dominikanów. W drugiej połowie XIX w. kult Matki Boskiej Dzikowskiej był propagowany jako kult Świętej Rodziny.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2011.09.12,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©