BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000219
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 39,7 x 29,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1780
opis: Awers. Kompozycja dwustrefowa. U góry wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem w koronach zamkniętych. Maria trzyma Jezusa na lewej ręce. Oboje mają stożkowate szaty z kryzami pod szyją. Suknia Matki Boskiej w pasy gładkie zakomponowane na przemian z pasami w równoległe linie jest u dołu przewiązana poprzecznie wąską wstążką i sznurem korali. Powieszono na niej sześć okrągłych czarnych medalików z krzyżykami, owalny medalik z inicjałem maryjnym i łaciński krzyż. Maria ma także długi maforion w równoległe drobne linie. Szatę Dzieciątka zdobią uproszczone liście akantu. Zarówno szatę Matki Boskiej, jak i Jezusa opasuje wyżej trzeci łańcuszek z łacińskim krzyżem pośrodku i dwoma czarnymi okrągłymi medalikami z krzyżykami. Nad głowami postaci widnieje podwójna aureola z drobnych kreseczek, grubszych i cieńszych. Postacie okrywa baldachim ozdobiony chwostami i zwieńczony krzyżem, z kotarami w pionowe pasy gładkie i ukośne równoległe linie. Po bokach tło zdobią cztery kwiaty: dwa przypominające tulipany i dwa goździki. W strefie dolnej widnieje świątynia ze szpiczastym hełmem na wieży nad głównym wejściem i dwoma cebulastymi hełmami po bokach. Świątynię umieszczono w krajobrazie ze schematycznymi wzgórzami w drobne paski. U dołu widnieje pas z inicjałami autora, tytułem wizerunku i datą. Całość obramowują dwie linie cieńsza i grubsza. <br > Rewers. Pośrodku krzyż z postacią Chrystusa o pogodnej twarzy zwróconej w prawo, perizonium związanym na bokach i kroplami krwi wypływającymi z ran. Nad głową Ukrzyżowanego w aureoli z drobnych promieni widnieje titulus z inskrypcją. Po prawej stoi Matka Boska Bolesna ze złożonymi rękami, bosymi stopami, sercem przeszytym mieczem i oczami pełnymi łez. Po lewej widnieje św. Jan Ewangelista o owalnej twarzy okolonej długimi włosami, z lewą ręką złożoną na piersi, a prawą opuszczoną do dołu. Obie postacie są bosonogie i mają wokół głów okrągłe aureole z drobnych promieni. Nad poziomym ramieniem krzyża po prawej widnieje opromieniona tarcza słoneczna, po lewej sierp księżyca o cechach antropomorficznych. Tło w górnej części zdobią luźno zakomponowane pięcioramienne gwiazdy. Wokół widnieje podwójne obramowanie z grubej i cienkiej linii.
motyw ikonograficzny: aureola , baldachim , Chrystus na krzyżu , Dzieciątko Jezus , gwiazda , korona , kościół , kotara , krew , krzyż , księżyc , kwiat , łza , Matka Boska , Matka Boska Bolesna , medalik , miecz , słońce , święty Jan Ewangelista
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: I.F S.MARIA EILTT 1780 , (awers, w dole kompozycji) MA , (awers, na medaliku na szacie Matki Boskiej) INRI , (rewers, na pionowym ramieniu krzyża)
numer inwentarza: MT-E/1945 a-b
uwagi: Klocek zakupiony w 1981 roku w Gdyni od Wojciecha Jakubowskiego. Właściciel otrzymał ją w darze od kolegi - malarza i konserwatora dzieł sztuki w podziękowaniu za pomoc. Wykonane z niej odbitki znajdują się w Muzeum Okręgowym w Toruniu, nr inw. MT/Gr/2672 i MT/Gr/2673. <br > Na awersie wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem wzorowany na rzeźbie otaczanej czcią w austriackim sanktuarium w Mariazell w Styrii.
literatura: Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 30-31, 172-173, kat. 105-106 (odbitki)
fotografia: Moździerz, Robert , 2011
obiekty związane:
5000000361 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska z Mariazell
5000000366 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus na krzyżu
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.11.24,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©