BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000068
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: naszywanie
wymiary: 27,5 x 18 cm
miejsce pochodzenia: Maniowy miejsce pozyskania: Kraków
datowanie odbitki drzeworytniczej: 1801-1850
opis: Pośrodku na profilowanym cokole z wyobrażeniem Pięciu Ran Chrystusa widnieje skała Golgoty z czaszką, na niej wznosi się krzyż z Chrystusem Ukrzyżowanym. U stóp krzyża klęczy Maria Magdalena, po lewej stoi Matka Boska Bolesna z sercem przebitym mieczem, zaś po prawej - św. Jan ocierający łzy płynące z oczu. Pod ramionami krzyża znajdują się księżyc i słońce. Wokół widnieje krąg z gwiazd, zaś poniżej półkole z krótkich promieni i obłoków. Po obu stronach cokołu w klepkowych naczyniach rosną strzyżone drobnolistne drzewa o cienkich pniach. Kompozycja po bokach jest ujęta w wąską ramkę zamkniętą łukiem w górnej części. W górnych narożnikach mieszczą się ośmiopłatkowe rozety. Drzeworyt jest ozdobiony mosiężną marszczoną taśmą. Naszyto ją na szatach, aureolach, cokole, naczyniach. Taśma przykrywa także gwiazdy wokół krzyża.
motyw ikonograficzny: aureola , Chrystus na krzyżu , czaszka Adama , drzewo , gwiazda , księżyc , Matka Boska Bolesna , miecz , naczynie , obłok , Pasja Chrystusa , Pięć ran Chrystusa , pomnik , rozeta , słońce , święta Maria Magdalena , święty Jan Ewangelista
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (na pionowym ramieniu krzyża)
numer inwentarza: 7816 MEK
uwagi: W zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie znajduje się ozdobiona w ten sam sposób odbitka z wizerunkiem Świętego Stanisława wskrzeszającego Piotrowina, nr inw. 7815 MEK. Są darem Seweryna Udzieli.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.08.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©