BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000091

Góral i hajduk

warianty tytułu: Janosik i jego towarzysz Baczyński

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 36 x 26,5 cm
datowanie odbitki graficznej: 1701/1800
opis: Dwaj mężczyźni ukazani na tle ściany z zakratowanym oknem, lekko zwróceni do środka kompozycji. Z prawej góral w spodniach zwężających się do dołu. Na stopach kierpce z rzemieniami. Koszula z długimi, szerokimi rękawami ozdobiona przy szyi i u rękawów zygzakowatym szlakiem. U pasa nóż i prochownica. Na głowie wysoki kapelusz ozdobiony muszelkami, chwostami i piórem. Góral wspiera się prawą ręką na strzelbie. W prawej dłoni trzyma czekan, przerzucony przez ramię. W lewej części kompozycji mężczyzna w kaftanie zapiętym na guzy, sięgającym do połowy ud, przewiązanym w pasie. Do pasa przytwierdzona kaleta. Obcisłe spodnie wpuszczone są do butów z cholewami. Na głowie czapka obszyta futrem, zakończona chwostem i ozdobiona piórem. W lewej dłoni dzierży czekan. Prawą rękę wspiera na biodrze. U lewego boku przewieszona szabla. Obaj mężczyźni palą fajki na długich cybuchach. Całość kompozycji obwiedziona cienką, szeroką linią.
motyw ikonograficzny: czekan , fajka , góral , hajduk , kaleta , kapelusz , muszla , nóż , pióro , prochownica , strzelba
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: E/1513/MT
uwagi: Drzeworyt został zakupiony w Poroninie w 1886/1887 r. przez Marię i Bronisława Dembowskich za 15 centów. W 1922 r. grafika znalazła się na mocy zapisu testamentowego w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Analogiczne przedstawienie, stanowiące część fragmentarycznie zachowanej kołtryny znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
obiekty związane:
5000000094 odbitka kserograficzna Góral i hajduk
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2011.09.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©