BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000147
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: 17 x 14 cm
miejsce pochodzenia: Poręba Wielka miejsce pozyskania: Poręba Wielka
datowanie odbitki graficznej: 1801-1850
opis: Drogą biegnącą przy umownie potraktowanych polach uprawnych podąża na lewo św. Józef prowadząc osiołka, na grzbiecie którego siedzi Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus. Święty ukazany w długiej do ziemi sukni i płaszczu zarzuconym na ramiona. Na plecach worek wypełniony narzędziami ciesielskimi. Lewa ręka wyciągnięta do przodu. Maria odziana w długą suknię, płaszcz i welon spływający z głowy. Rękami obejmuje Dzieciątko Jezus w powijakach. Głowy Świętej Rodziny w promienistych aureolach. Nad nimi ośmioramienna gwiazda. W prawej części kompozycji, przy drodze palma. Na drugim planie, z lewej fragment okazałej budowli z wieżą i i kopułami. Na jej bramie monogram drzeworytnika. W tle w prawym górnym narożniku fragment uproszczonej zabudowy miasta. U dołu napis na wydzielonym polu. Niektóre z liter w lustrzanym odbiciu. Drzeworyt ręcznie kolorowany cynobrową farbą: wybrane szaty postaci, fragmenty budowli, pasy pól, detale palmy i gwiazdy oraz obwódka wokół drzeworytu.
motyw ikonograficzny: architektura , drzewo (palma) , Dzieciątko Jezus , gwiazda , Matka Boska , pole , święty Józef , zwierzę (osioł)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: P W , (w prawej, dolnej części kompozycji, na bramie budynku) IEZUS:MA RYIA::IOZEFDOIEGIPT , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: MOR-E/299
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2011.10.03,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©