BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000340
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34,7 x 27 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Drzewce
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki: 1921
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Centralnie ukazana na postumencie Matka Boska z Dzieciątkiem na lewej ręce i z berłem w prawej, na tle opromienionej, owalnej aureoli i obłoków. Maria w długiej, niebieskiej sukni i różowym płaszczu,z wyraźnie zaznaczonymi fałdami. Brzegi płaszcza zdobione lamówką wysadzaną guzami. Płaszcz układa się w formie stożka, nadając postaci Marii charakterystyczny kształt. Na szyi sznur korali. Z głowy Madonny, zwieńczonej różową koroną spływa fioletowy, koronkowy welon, oraz długie, wijące się, czarne włosy, które luźno opadają z przodu. Dzieciątko Jezus w jasnopopielatej sukience,przybierającej kształt stożka. Prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma jabłko królewskie. Głowa Dzieciątka zwieńczona różowo - fioletową koroną cesarską. W górnej części kompozycji szarfa z napisem. W dolnej części poziomy pas z odciskiem stopy Matki Boskiej, a po bokach stylizowane monogramy: z lewej monogram chrystusowy, z prawej maryjny. Monogramy u dołu są wpisane w kręgi z promieniami. Na rewersie drzeworytu odręczny napis "28".
motyw ikonograficzny: aureola , berło , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , Matka Boska z Dzieciątkiem , ślad stopy Matki Boskiej
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SMARIA.ZELENSIS , (w górze kompozycji) IHS , (w lewym dolnym narożniku) MARIA , (w prawym dolnym narożniku)
numer inwentarza: MMP/E/5821
uwagi: Kieszkowski określa autora klocka drzeworytniczego mianem "Mistrz N.M.P.z Mariazell" i datuje klocek na drugą połowę XVIII wieku. W Tece Łazarskiego znajduje się inna b. podobna odbitka Matki Boskiej z Mariazell, nie kolorowana, która różni się jedynie detalami (np. twarz Marii, modelunek szarfy z napisem). Mariazell to miejscowość w Austrii, gdzie znajduje się jedno z najpopularniejszych sanktuariów maryjnych w Europie Środkowej. Kultem otaczana jest gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem. Legenda głosi, że dzieje sanktuarium zaczęły się w 1157 roku. Magnus, mnich ze zgromadzenia benedyktynów, krzewiąc wiarę, napotkał rozbójników, przed którymi ocaliła go figura Madonny z którą podróżował. Odczytał to jako znak, aby rzeźbę pozostawić w nowym miejscu, które jakoby sobie wybrała. W dewocyjnej ikonografii utrwaliła się charakterystyczna forma figury, którą okrywają zdobione sukienki w kształcie rozłożystego trójkąta. Wizerunek ten stał się wzorem dla cudownego obrazu Matki Boskiej Turskiej. Wg A. Jacher-Tyszkowej drzeworyty a także medale z Matką Boską z Mariazell rozpowszechniane były dla upamiętnienia zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.
fotografia: Piaskowski, Grzegorz , 2012
obiekty związane:
5000000322 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Mazowieckim w Płocku
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.10.11,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©