BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000458
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 28,5 x 19,7 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Chrystus na krzyżu umieszczonym na dwustopniowym postumencie z czaszką Adama i skrzyżowanymi piszczelami pośrodku. U stóp krzyża, po lewej, klęcząca św. Maria Magdalena z rozpuszczonymi długimi włosami. Po prawej święty Jan Ewangelista składający ręce do modlitwy, a po lewej Matka Boska Bolesna z sercem przebitym mieczem. Ich głowy otaczają promieniste aureole. Wokół krzyża czarna girlanda w kształcie serca z białym ornamentem ulistnionej falistej gałązki. Pod ramionami Chrystusa wota w kształcie serc z monogramami. W tle, po prawej stronie krzyża, budowla sakralna z dwoma wieżami. Kompozycja w obramowaniu z cienkiej czarnej linii. Na rewersie pieczątka "59".
motyw ikonograficzny: Chrystus na krzyżu , czaszka Adama , Matka Boska Bolesna , miecz , piszczel , święta Maria Magdalena , święty Jan Ewangelista , wieża , wotum (serce)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (na krzyżu, nad głową Chrystusa) MARYA , (na wotum po prawej stronie) IHS , (na wotum po lewej stronie)
numer inwentarza: S/155/32/MT
uwagi: Odbitka z jednego z trzynastu klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Kieszkowski przypisuje autorstwo drzeworytu "Mistrzowi Ukrzyżowania".
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000262 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
5000000235 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska z Dzieciątkiem, Chrystus na krzyżu
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.11.21,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©