BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000473

Święty Mikołaj

warianty tytułu: Święty Mikołaj Cudotwórca

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 30,5 x 20,5 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Drzewce
datowanie klocka drzeworytniczego: 1836 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Święty Mikołaj przedstawiony w bogatym stroju liturgicznym biskupa obrządku wschodniego. Prawą rękę ma wzniesioną w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma pastorał. Jego głowę w mitrze zwieńczonej krzyżem otacza okrągła aureola. W górnych rogach, na obłokach została ukazana Pokrowa i Chrystus z księgą. W tle widnieją dwie budowle sakralne z wieżami zwieńczonymi krzyżami. Poniżej ukazano, po lewej trójkę dzieci w cebrzyku oraz po prawej - klęczącego pasterza z rękoma złożonymi do modlitwy i czarnego wilka porywającego owcę. Wzdłuż dolnej części obramowania biegnie poziomy pas, na którym w dwóch częściach rozmieszczono inskrypcję. Całość jest otoczona czarną ramką z falistą linią uzupełnioną drobnymi liśćmi.
motyw ikonograficzny: cerkiew , Chrystus , gest błogosławieństwa , kościół , Matka Boska Pokrowa , mitra , młodzieniec , naczynie , pasterz , pastorał , święty Mikołaj , zwierzę (owca) , zwierzę (wilk)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: O S MIKOŁAYA CUDOSTORCA , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: MMP/E/5918
uwagi: Drzeworyt odbity z klocka pochodzącego z rodzinnego warsztatu Kostryckich w Płazowie. Przez Kieszkowskiego przypisywany Mistrzowi św. Onufrego. <br > Kult świętego Mikołaja występuje w kościele wschodnim i zachodnim. Święty uważany był za patrona pasterzy, strzegącego bydło przed zarazą i wilkami. Obrazki z jego wizerunkiem zwane "Mikołajkami" naklejano na ściany stajni. Hagiografia świętego Mikołaja ukazuje go jako wybawcę żeglarzy (z kotwicą i okrętem), dobroczyńcę ratującego ubogie panny przed hańbą (trzy złote kule lub pełne trzosy podarowane w posagu)i wybawcę młodzianków zagrożonych śmiercią (dzieci w cebrzyku).
fotografia: Piaskowski, Grzegorz , 2012
obiekty związane:
5000000322 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Mazowieckim w Płocku
5000000196 klocek drzeworytniczy dwustronny Święty Mikołaj, Święty Onufry
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.11.23,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©