BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000920
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 32,5 x 23,9 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751- 1800 datowanie odbitki: 1921
opis: Św. Petronela ukazana w całej postaci, stoi na pofalowanej powierzchni, w prawej ręce trzyma otwartą księgę, w lewej kwiat lilii. Ma długie włosy, a jej głowę w wieńcu otacza okrągłe jasne opromienione pole aureoli. Pod stopami leży miecz i kwiaty. Święta jest ubrana w udrapowany płaszcz i długą suknię opadającą do ziemi licznymi fałdami. Po lewej anioł trzyma przed sobą owalny kartusz z monogramem Chrystusa i sercem, lewą ręką podaje świętej koronę trzymaną za wstążkę. W lewym górnym narożniku widnieje obłok z promieniami, z którego wyłania się gwiazdą i głowa anioła. W tle umieszczono budowle, w tym fragment kościoła z dwoma kolumnami przy wejściu. U dołu na polu wydzielonym z poziomego pasa widnieje inskrypcja. Wizerunek otacza obramowanie w postaci ciągłego ornamentu z motywów geometrycznych (rombów i soczewek). Kompozycja jest modelowana gęstym kreskowaniem. Drzeworyt został pokolorowany farbami wodnymi w zgaszonych odcieniach: brązową, szmaragdowozieloną, niebieską, bladożółtą, detale są cynobrowe.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , gwiazda , kartusz , korona , księga , kwiat (lilia) , miecz , święta Petronela
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S, PETRONELA VM , (u dołu) IHS , (na tarczy)
numer inwentarza: MCz.IV.148:60
uwagi: Kieszkowski datuje klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę na drugą połowę XVIII wieku, nieznanego autora określa mianem "Mistrz Stygmatyzacji św. Franciszka". Święta Petronela, żyła w I wieku, była uznawana za męczennicę, patronkę Rzymu i podróżnych. Wg legendy była córką św. Piotra Apostoła. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 31 maja.
literatura: Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych, 1921, s. 28 nr 31 Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 32 nota 125, fot. 138 (dot. podobnej odbitki z Biblioteki Jagiellońskiej)
fotografia: Grzyb, Mariusz , 2013
obiekty związane:
5000000947 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Częstochowskim
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.22,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©