BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000979
materiał (podłoża): papier
wymiary: 36,6 x 30,2 cm
miejsce powstania: Lublin miejsce pochodzenia: Lublin miejsce pozyskania: Lublin
datowanie klocka drzeworytniczego: 1823 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1939ante?
opis: Matka Boska i św. Józef prowadzą Dzieciątko. Jezus ukazany pośrodku jest odziany w długą sukienkę w stylizowane motywy roślinne. Głowę w aureoli z krótkich promieni zwraca w lewo ku Maryi. Matka Boska trzyma go za prawą dłoń. Lewą ręką przytrzymuje róg płaszcza w pojedyncze duże kwiaty narzuconego na ramiona i okrywającego długą pofałdowaną suknię. Matka Boska spogląda w dół na Dzieciątko. Jej długie włosy przedzielone nad czołem i okryte rąbkiem otacza biała aureola z drobnymi ząbkami promieni na czarnym tle. Po prawej stronie święty Józef trzyma w prawej dłoni gałązkę rozkwitłą trzema drobnymi kwiatami. Jej łodyżkę trzyma także Jezus. Św. Józef jest odziany w fałdzistą szatę i czarny płaszcz w stylizowane białe liście. Płaszcz okrywa plecy i ramiona świętego, który przytrzymuje jego róg lewą dłonią na wysokości pasa. Św. Józef ma włosy opadające na lewe ramię i krótką brodę o zakręconych krótkich kędziorach. Jego głowę otacza aureola o kształcie i formie identycznej z aureolą Matki Boskiej. Wszystkie postacie są bose, a ich stopy spoczywają na rombach posadzki. Pośrodku, między głowami Maryi i świętego Józefa widnieje półkole obłoków, z których wychyla się półpostać Boga Ojca z rozłożonymi ramionami i głową otoczoną trójkątną aureola.Poniżej wzlatuje gołębica symbolizująca Ducha Świętego, a snop promieni pada z obłoków w stronę głowy Jezusa. W górnych rogach kompozycji przedstawiono półkoliste obłoki. U dołu widnieje inskrypcja. Całość jest obramowana podwójną linią.
motyw ikonograficzny: aureola , Bóg Ojciec , Dzieciątko Jezus , Gołębica Ducha Świętego , kwiat , liść , Matka Boska , obłok , płaszcz , promień , święty Józef , welon
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: OJAKSLICNAKOMPANIYAJEZUSJUZEFYMARIYA:RP1823,AH , (wzdłuż dolnej krawędzi)
uwagi: Drzeworyt zakupiony od Zofii Świeży ze zbiorów Janusza Świeżego(1884-1962), artysty plastyka, pedagoga, badacza, z zamiłowania etnografa i długoletniego współpracownika Muzeum Lubelskiego. Stanowi komplet z odbitką z tego samego klocka, nr inw. E/9522/ML - Oko Opatrzności. Odbitkę wykonał Wiktor Ziółkowski w Drukarni Stanisława Dżała w Lublinie. Stanisław Dżał odbił wtedy 25 egzemplarzy. Deska była własnością Augusta Szolca. Po jego śmierci stała się własnością jego córki, noszącej nazwisko Krzyżanowska i zaginęła w majątku na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Drzeworyt był reprodukowany w katalogu z 1921 roku(?).
fotografia: Maciuk, Piotr , 2013
obiekty związane:
5000000040 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Święta Rodzina
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.11.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©