BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001266
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt poprzeczny
wymiary: 16 x 10 cm
miejsce powstania: Wola Libertowska miejsce pochodzenia: Wola Libertowska miejsce pozyskania: Wola Libertowska
datowanie odbitki drzeworytniczej: 1972
opis: Odbitka przedstawia Świętą Rodzinę z ukazanym pośrodku Dzieciątkiem Jezus. Postacie i ich otoczenie zostały oddane schematycznie i skrótowo białorytem na czarnym tle o bokach powycinanych w zęby i półkolistym zwieńczeniu. Jezus w czarnej szacie, spod której ukazują się jego białe nagie stopy, ma wzniesione i rozłożone na boki ręce. Trzyma w nich krótkie białe gałązki pokryte listkami. Jego głowę o czarnych włosach otaczają białe promienie aureoli. Nad Dzieciątkiem wzlatuje Gołębica Ducha Świętego, zaś w zwieńczeniu umieszczone zostało promieniejące Oko Opatrzności. Długie promienie wybiegające zeń do dołu zajmują górną część tła, na którym widnieją też drobne białe motywy w kształcie litery "U". U stóp Jezusa zostały ukazane głowy św. Józefa po lewej i Matki Boskiej - po prawej. Ich ciała zamarkowano wygiętymi białymi liniami. Po lewej pod kończynami św. Józefa widnieje monogram twórcy, białe "AT".
motyw ikonograficzny: Dzieciątko Jezus , Gołębica Ducha Świętego , Matka Boska , Oko Opatrzności , sygnatura , święty Józef
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: AT , (u dołu, po lewej)
numer inwentarza: MŚK/E/1120
uwagi: Antoni Toborowicz ur. 1941 roku prócz innych prac wykonał też klocki do druku pocztówek bożonarodzeniowych, które były między innymi rozprowadzane przez kościół. Część drzeworytów Toborowicza była sprzedawana w stanie wojennym jako cegiełki na podziemną działalność związkową. W 1987 r. odbitka została zakupiona do Muzeum Śląskiego w Katowicach.
fotografia: Mężyk, Jacek , 2014
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2015.01.09,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©