BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001415
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 14,5 x 10 cm
miejsce powstania: Martin, Słowacja (Slovakia) miejsce pozyskania: Martin, Słowacja (Slovakia)
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1850 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1904-1941 , 1904-1905- pozyskanie klocków do zbiorów Słowackiego Muzeum Narodowego; 1941 - opracowanie karty naukowej odbitki.
opis: Odbitka z jednej strony z klocka dwustronnego do druku kart przeznaczonych między innymi do układania pasjansa. Kompozycja podzielona na 2 pola podwójną linią. U góry postać i oznaczenie koloru, niżej szwabachą, w 6.wierszach tekst dotyczący symboliki karty. Karta przedstawia dziesiątkę żołędną/trefl nazywaną po słowacku: žaludná desiatka. W górnej części po bokach żołędzie ułożone w pionie po 5 sztuk, między nimi mężczyzna stojący pod drzewem, zwrócony w prawo, trzymający oburącz wywinięty przez wiatr parasol. Obok widnieje zerwany z głowy kapelusz. Wyżej - rzymska X. Pod poziomymi liniami napis.
motyw ikonograficzny: drzewo , kapelusz , karta do gry , mężczyzna , pasjans , wiatr , żołądź
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: Daleká cesta ti stoji/ Ale se nehoda stroji,/ Na tebe, chce tě potkati/ Raděj hled doma zustati/ Mužeš se naniu widati/ Ažse ti karta obrati. , (w dolnej części kompozycji)
numer inwentarza: F-E-12487
uwagi: Klocek z którego wykonano odbitkę - wraz z grupą innych kart - trafił do Słowackiego Muzeum Narodowego w Martinie w latach 1904-1905 od Emilii Juštovej za pośrednictwem księdza Andreja Kmet'a - archeologa, etnografa, geologa i botanika, założyciela Słowackiego Towarzystwa Muzealnego oraz Słowackiego Towarzystwa Naukowego (słow. Slovenská učená spoločnosť) z siedzibą w Martinie, którego powstanie uważane jest za doniosłe dla kształtowania się słowackiej nauki. Kartę odbito na arkuszu papieru wielkości 14,5 x 10 cm. Drzeworyt należy do starych zbiorów SMN. Najstarsze europejskie wzmianki o kartach do gry pochodzą z XIV wieku. Popularność zyskały jednak dopiero z końcem średniowiecza, wraz z rozwojem technik drukarskich oraz upowszechnieniem papieru. W XV wieku, obok luksusowych, ręcznie malowanych kart pojawiły się tańsze, drukowane z drewnianych matryc. Ich wyrób stał się tak popularny, że z czasem wyłoniła się grupa zawodowa kartowników, którzy mieli swoje organizacje cechowe. Działali też na terenie Słowacji, gdzie karty odbijano w XIX w. między innymi w Koszycach, czy Bańskiej Szczawnicy.
obiekty związane:
5000001414 klocek drzeworytniczy dwustronny Karta do gry: X żołądź, As żołędny
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2017.10.19,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©